StoryEditor

Odchów osesków: Które sutki wybierają noworodki świń i dlaczego?

Jakie wymię jest najlepsze? Ile czynnych sutków potrzeba, by wykarmić liczne prosięta? O tym, że do odchowania dużych miotów potrzebne jest sprawne wymię, wie każdy producent świń. Ale co to znaczy sprawne wymię i jak zadbać o laktację?
25.05.2024., 06:00h

Podczas użytkowania produkcyjnego loch zachodzą ciągłe zmiany wyglądu i funkcjonalności wymienia, związanymi z powtarzającymi się procesami jego ewolucji i inwolucji w każdym cyklu. Nieco inaczej procesy te przebiegają u pierwiastek i wieloródek. W ostatnim trymestrze ciąży ma gruczoł mlekowy rozwija się intensywnie. U wieloródek zaczyna się to zwykle tydzień później niż u pierwiastek, u których rozrost gruczołów w toku laktacji jest nieco intensywniejszy. Dalszy rozwój następuje już w trakcie laktacji i odzwierciedla mleczność poszczególnych gruczołów sutkowych.

Zmiany zachodzą już podczas porodu

Gruczoły, które w trakcie porodu mają mniejsze wymiary, charakteryzują się największym rozwojem w czasie trwania laktacji i w jej szczycie mogą osiągnąć wielkość zbliżoną do pozostałych. Wzrost wydajności mlecznej związany jest z rozwojem tkanki gruczołowej, co z kolei jest związane z kondycją lochy oraz aktywnością osesków. Niemały wpływ ma tu również wielkość miotu.

Największym zmianom do 21. dnia laktacji ulegają: szerokość gruczołu sutkowego oraz długość brodawki. W pierwszych 5 dniach laktacji w porównaniu z...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 14:12