StoryEditor

Podawanie leków w wodzie dla świń [10 najważniejszych zasad]

Jaki jest problem? Kiedy został wykryty? Jakie są objawy? Jaką instalację mamy? Na te wszystkie pytania trzeba odpowiedzieć, zanim poda się antybiotyki w wodzie dla świń.
11.06.2024., 10:19h

1. Wywiad z rolnikiem

Każde leczenie rozpoczyna się od pytań: Jaki jest problem? Kiedy został wykryty? Jakie są objawy? Jakimi środkami dysponujemy? Jaką instalację mamy?

Zawsze najcenniejsze informacje dostarcza hodowca, bo mimo wiedzy i doświadczenia lekarza weterynarii, to hodowca zna swoją chlewnię, zwierzęta i przebywa z nimi na co dzień. Jego informacje są kluczowe dla skuteczności terapii.

2. Strategia - co jest konieczne i się opłaca

Dobra diagnoza musi obejmować ocenę ryzyka, kosztów i ewentualnych korzyści. Cel ekonomiczny nie jest jedyną decyzją, jaką należy podjąć w programie leczenia. Dlatego czas poświęcony na opracowanie strategii jest najbardziej opłacalną inwestycją w celu zminimalizowania okresu między pojawieniem się objawów a rozpoczęciem leczenia. Nie można się spieszyć.

3. Jakość wody

Jakość wody jest zmienna i zależy m.in. od czynników klimatycznych, właściwości gleby, a także działalności człowieka. Oczywiste jest, że dostępna woda musi być dobrej jakości, ale czasami nie jest to kontrolowan...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 12:04