StoryEditor

Podagrycznik – na co pomaga?

Ziołolecznictwo to ważna dziedzina. Warto przyswoić wiedzę z tego zakresu, aby pomagać sobie w sposób naturalny. Na przykład, stosując podagrycznik! W jaki sposób spożywać to ziele?
09.06.2024., 11:42h

Spis treści:

Podagrycznik pospolity

Podagrycznik pospolity – kiedy zbierać?

Podagrycznik pospolity – co zawiera?

Podagrycznik pospolity – na co pomaga?

Podagrycznik pospolity – jak przyjmować?

Podagrycznik pospolity – przeciwwskazania

Rośliny to wielkie wsparcie w terapii wielu schorzeń. Pomagają niwelować nieprzyjemne skutki i objawy, które dają się we znaki każdego dnia. Dzięki temu pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie.

Podagrycznik pospolity

Podagrycznik pospolity, choć jest uznawany za chwast, to jest rośliną, która ma sporo do zaoferowania. Inne jego nazwy to: kozia stopka lub barszlica, czy śnitka. Z wyglądu przypomina barszcz zwyczajny, czy dzięgiel leśny. Jak prezentuje się ta roślina? Dorasta do 100 centymetrów wysokości, a jej łodyga ma trójkątny przekrój i jest rozgałęziona w górnej części – jest środku pusta, gładka lub pokryta krótkimi włoskami. Charakterystyczną cechą jest podwójnie trójlistkowe, środkowy listek jest największy. Listki są jajowate, zaostrzone, z gładką powierzchnią. Uwagę przykuwają piękne kwiatostany złożone z drobnych kwiatków – białe lub jasnoróżowe, tworzące duże baldachy.

Podagrycznik pospolity – kiedy zbierać?

Roślina rośnie w wilgotnych miejscach – w lasach, górach, na łąkach, w rowach, ogrodach, przy płotach, na polach – bardzo szybko się rozmnaża i rozrasta. Podagrycznik kwitnie wczesną wiosną, ziele zbieramy do jesieni. Wykorzystujemy liście, kwiaty i łodygi.

image
Podagrycznik pospolity
FOTO: Pixabay

Podagrycznik pospolity – co zawiera?

Podagrycznik swoje lecznicze właściwości zawdzięcza świetnemu składowi. Zawiera dużą ilość witaminy C, cynk, magnez, bor, mangan, potas, wapń i żelazo. Oprócz tego flawonoidy i przeciwutleniacze, niwelujące wolne rodniki. W składzie znajdują się także olejki eteryczne i kwasy organiczne.

Czytaj także: Poznaj dwie rośliny dla cukrzyków, które zbiją cukier

Podagrycznik pospolity – na co pomaga?

To ziele, które łagodzi stany zapalne w organizmie. Już w XIX wieku wykorzystywano je w celu leczenia dny moczanowej, czyli podagry (stąd nazwa rośliny). Czym się objawia ta choroba? To zapalenie stawów, powodujące ból śródstopia i palców u stóp. Pojawia się w tym miejscu obrzęk i zaczerwienienie, uczucie mrowienie i kłopoty z chodzeniem. Spożywanie podagrycznika pomaga usunąć szkodliwe substancje będące przyczyną schorzenia. Ale nie tylko! Ziele jest pomocne w terapii chorób reumatycznych, infekcjach bakteryjnych czy grzybiczych, problemach trawiennych (w czasie biegunek, zaprać, wzdęć), kłopotach z nerkami czy z pęcherzem. Roślina wspiera leczenie trądziku, czy gojenie się ran (w formie okładów). Stąd jej szerokie zastosowane w kosmetyce.

image

Czy w czerwcu 2024 roku wypada niedziela handlowa?

Podagrycznik pospolity – jak przyjmować?

Spożywamy napar z suszonych liści podagrycznika. Można też zmielić ziele i przyjmować je w formie proszku, np. jako dodatek do musli. Susz przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku, w temperaturze pokojowej.

Podagrycznik pospolity – przeciwwskazania

Warto jego spożywanie skonsultować z lekarzem, choć ziele nie powinno negatywnie wpływać na pracę organizmu.

Źródło: zwrotnikraka.pl

fot. pixabay

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. lipiec 2024 07:16