StoryEditor

Nawożenie i ochrona ziemniaka uszyte na miarę

Piszemy m.in. o tym w najnowszym wydaniu kwartalnika Ziemniaki top agrar Polska (2/2021), który już niebawem trafi w Państwa ręce. Zajmiemy się nie tylko stonką ziemniaczaną, ale także mszycami oraz podamy najnowsze zalecenia przeciwko zarazie. Podpowiemy także, jak bilansować azot oraz inne makro- i mikroskładniki, aby uzyskać wysoki plon i jakość bulw.
11.05.2021., 11:05h

W tym numerze piszemy także m.in. o tym jak będzie kształtował się rynek i cena ziemniaka w najbliższej przyszłości. Nie zabraknie także cennych porad agrotechnicznych, jak uzyskać bulwy najwyższej jakości, bo tylko za takie możemy uzyskać zadowalającą cenę. Oznacza to, że trzeba odłożyć do lamusa utarte schematy nawozowe. Dziś stosowanie np. azotu nie powinno być dopasowane tylko do gatunku, jakim jest ziemniak, ale wręcz do odmiany. Podpowiadamy nie tylko, jak dobrze bilansować azot, ale także fosfor, potas, siarkę, magnez czy wapń, aby uzyskać bulwy najwyższej jakości.

W tym wydaniu Ziemniaków przedstawiamy nie tylko zalecenia ekspertów, ale także doświadczenia rolników. Znajdziecie Państwo m.in. reportaż, w którym plantator ziemniaka z woj. kujawsko-pomorskiego opowiada szczegółowo, kiedy, jakie składniki i ile ich podaje przez liść. Kolejny bohater z południa Wielkopolski podpowiada, jak dobrze wybrać deszczownię, a potem jakich błędów unikać przy jej stosowaniu.

Nie zabraknie także najnowszych zaleceń na ten sezon dotyczących ochrony przed zabójczym duetem chorobowym – zarazą i alternariozą oraz przed szkodnikami. Zajmiemy się także problemem szkodników – stonki ziemniaczanej i mszyc. Nie dość, że ubywa insektycydów, to cały czas wzrasta problem odporności tych szkodników. Podpowiadamy, jak zwiększyć skuteczność zabiegów owadobójczych.


Serdecznie zapraszam do lektury!

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 21:48