Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Opóźnione sadzenie ziemniaków. Co o opłacalności uprawy mówią rolnicy? [FILM]

Długo było zimno i deszczowo, ale nastał w końcu czas sadzenia ziemniaków. Wahania cen ziemniaków i opłacalności ich produkcji spowodowały, że wielu drobnych producentów zrezygnowało z ich uprawy. Ci, co zostali na rynku, nie żałują – popyt na kartofle był niezły i można było na nich zarobić. Uprawa ziemniaków jest jednak droższa niż wielu innych roślin.

Patrycja BernatMaryia Khamiuk8 maja 2023, 09:05
— Mamy dzisiaj 1 maja, święto Józefa robotnika, a my pracujemy w polu. Jest to wynikiem długiej, zimnej wiosny. Temperatura nocami spadała poniżej zera lub oscylowała w okolicach zera. Dni były bardzo deszczowe. Poziom wód gruntowych być może się podniesie – to jest jedyny plus – mówi Wojciech Pater, rolnik ze Ścinawy Małej.

Deszczowa pogoda nie pozwoliła na wcześniejszą pracę w polu, gdy ziemia była mokra, w dolinkach stała woda. Ziemniaki preferują ziemię pulchną i ciepłą. Wyznacznikiem terminu sadzenia ziemniaków jest zakwitanie mlecza.

— Dopiero od 2 dni widzimy, jak jakieś pojedyncze mlecze kwitną, czyli przyroda pokazuje nam, kiedy mamy co robić — Dodaje Wojciech Pater.

Opłacalność uprawy ziemniaka

W gospodarstwie Wojciecha dotychczas dość duży areał zajmowały ziemniaki z przeznaczeniem na chipsa do lokalnego zakładu. Niestety ostatnie dwa lata pokazały przy wysokich nakładach sadzenia (środki ochrony roślin, nawozy), że opłacalność znacznie się obniżyła.

— Ograniczyliśmy uprawę ziemniaka tylko do ziemniaka jadalnego na lokalny rynek, lokalnych odbiorców, którzy tego ziemniaka sprzedają konsumentom — mówi Wojciech.

— Uprawiam w sumie niedużo, dla siebie. Jak widać, tutaj już zaczynają wschodzić, tam troszkę później były sadzone. Dzisiaj resztę będę sadził, żeby po prostu mieć to trochę rozbite i żeby to nie było takie kłopotliwe w związku z przymrozkami, żeby nie okazało się, że wymarznie później. Na razie trzeba się wbić z opryskami w okienko, żeby w nocy nie było przymrozku, aby nie zaszkodzić po prostu. Pryskając roślinę przy niskich temperaturach bardziej jej zaszkodzi, niż pomoże — mówi Piotr Gogolin, rolnik ze Starego Koźla.

Technologia fungicydowa w uprawie ziemniaka

U Bernarda Marksa ziemniaki odmian jadalnych zostały już posadzone, w rozstawie 75 cm i na większą głębokość, alby uniknąć zielonych bulw.

— Całkiem inna uprawa wymagana jest dla roślin przemysłowych, czyli pod chipsy. Są to całkiem inne odmiany i całkiem inaczej należy je prowadzić. Być może w chemii nie ma takich dużych różnic, czyli w opryskach możemy stosować te same herbicydy, fungicydy, co w jadalnych, ale technologia sadzenia czy zbioru jest całkiem inna. Obecnie w tym roku, fungicydowo musimy się całkiem inaczej przestawić, ponieważ niektóre preparaty są już wycofane, na których generalnie bazowaliśmy przy oprysku na choroby ziemniaka. Musimy całkowicie zmienić technologię fungicydową w ziemniakach — mówi Bernard.

— Niedawno skończyliśmy sprzedaż praktycznie wszystkich ziemniaków z ubiegłego roku. Oby tak było w tym roku... Dlatego też obsadziliśmy większą troszeczkę plantację kartofli, ziemniaków po to, żeby znowu udało się to wszystko sprzedać, gdzie rynek warzyw jest bardzo trudnym rynkiem — dodaje rolnik Ligoty Krapkowickiej.
Film i montaż dr Mariusz Drożdż
Tekst Patrycja Bernat/Maryia Khamiuk


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)