StoryEditor

Jak przygotować glebę do sadzenia ziemniaków? Zdrowe sadzeniaki to podstawa

Perfekcyjne przygotowanie gleby do sadzenia i samo sadzenie są bardzo istotne. Ważne, aby popełnić na samym początku jak najmniej błędów w uprawie gleby i sadzeniu, bo to decyduje o zbiorze. Jak przygotować glebę do sadzenia ziemniaków?
18.04.2023., 14:04h

Ziemniak to taka fascynująca roślina, na której uprawę praktycznie każdy producent ma swój sposób – mówił podczas naszego seminarium ziemniaczanego Karol Piekutowski, zarządzający gospodarstwem Farm Frites Poland Dwa, należącym do spółki Farm Frites Poland SA, produkującej m.in. frytki.


Karol Piekutowski, Farm Frites Poland. fot. firmowe.

– Najważniejszą uprawą w naszym gospodarstwie są ziemniaki, których mamy ok. 800 ha, a czasem nawet 1000 ha. Powierzchnia całego gospodarstwa to 2500 ha. Trzymamy się 4-letniego płodozmianu, posiłkując się współpracą z sąsiadami – dzierżawiąc od nich część gruntów – wyjaśniał.

Które pole nadaje się pod uprawę ziemniaka?

Podkreślał, że przede wszystkim przy wysokich kosztach produkcji ziemniaka (ponad 20 tys. zł) trzeba dobrze oszacować stanowisko, a wręcz każdy kawałek pola, czy nadaje się do jego uprawy i czy warto w nie zainwestować.

– Są takie pola, na których notorycznie jest za mokro wiosną, żeby posadzić ziemniaki, a potem jesienią jest za mokro, żeby zebrać bulwy lub nawet jeśli uda się je zebrać, potem problemy są w przechowalni. Takiego pola raczej nie przeznaczałbym po...

Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 21:15