StoryEditor

Stonka ziemniaczana - 100 środków do zwalczania

Stonka ziemniaczana występuje w Polsce od ponad 70 lat, a w Europie jest od 100 lat. Nadal jest najważniejszym szkodnikiem ziemniaka. Czy już umiemy sobie z nią radzić?
24.05.2024., 08:00h

Masowe pojawienie się stonki ziemniaczanej miało miejsce na zachodzie Europy kontynentalnej w latach 20. XX wieku. Natomiast do nas przez całe dwudziestolecie międzywojenne nie dotarła. Prawdziwe kłopoty zaczęły się w latach 50. XX wieku. Zbiegło się to z próbą wdrożenia narzuconego z ZSRR komunizmu. Jako że wrogiem tego ustroju był Zachód, to fakt pojawienia się stonki, która rzeczywiście dostała się do Europy z USA próbowano wykorzystać propagandowo. Społeczeństwo, zwłaszcza rolnicy, w większości nie dawali wiary plotkom o zrzutach stonki z amerykańskich bombowców. Jednak problem był zauważalny i stonka z roku na rok stawała się większym kłopotem.

Zobacz także: Kompleksowe zwalczanie zarazy ziemniaka

Spadek znaczenia stonki?

Po latach walki wydawać może się, że stonka straciła na znaczeniu. Przyczyn tego jest kilka. Po pierwsze – ziemniak nie ma już takiego znaczenia w diecie Polaków, jak jeszcze 30 lat temu. Od lat 80. XX wieku powierzchnia nasadzeń w Polsce spadła 10 razy. Do niedawna mieliśmy bardzo dobre narz...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 12:13