Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Żywienie bydła>

Dlaczego warto wypasać bydło na pastwisku?

Obrazek

Pastwiska i tereny zielone potrzebują zwierząt, tak jak zwierzęta potrzebują ich. Kluczem jest jednak koncentracja bydła na użytkach zielonych tak, żeby produkcja nie przebiegała zbyt intensywnie.

Aneta Lewandowska29 maja 2018, 06:00
  1. Po pierwsze, zwierzęta pasące się na pastwisku pomagają w krążeniu węgla w przyrodzie. Jak? Węgiel zamknięty w roślinach powyżej poziomu ziemi jest przez bydło zjadany i „wkładany” na powrót do gleby w bardziej efektywnej biologicznie formie, w ten sposób użyźniając ziemię i wspomagając wzrost i rozwój innych roślin.  
  2. Po drugie, bydło świetnie przetwarza poplony lub rośliny o słabej jakości i podobnie jak w punkcie pierwszym, sprawia, że rozkładają się w bardziej przystępny dla gleby sposób, przez co substancje aktywne biologicznie zasilają i użyźniają powierzchnię pól i pastwisk. Inaczej rzecz ujmując, bydło wypasane na użytkach zielonych jest także narzędziem do zarządzania produkcją roślinną.
  3. Są takie miejsca, gdzie rolnik nie wjedzie lub nie jest w stanie uprawiać terenu. W takim wypadku ziemia stałaby się ciężarem, a nie pożytkiem. Bydło nie tylko dotrze w trudno dostępne miejsca, ale także „wykosi” je ile się da. W takim wypadku nie tylko nie tylko wykorzystamy teren, ale jednocześnie kontrolowany jest odrost runi, która przekształcana jest w białko mięsa. W ten sposób z wydatku lub braku działania tworzy się zysk.
  4. Po czwarte, chociaż mniej częste w Polsce, są tereny zielone, których jest zbyt wiele do koszenia. Pozostawienie łąk bez koszenia nie przynosi dobrych skutków, a sama czynność może generować koszty. Bydło sobie z tym poradzi.
  5. Różne gatunki wypasane razem lepiej wykorzystują pastwisko i rosnące tam rośliny. Badania pozostałości sprzed tysięcy lat wskazują, że na naturalnych pastwiskach wypasało się obok siebie wiele gatunków zwierząt, które żywiły się zupełnie różnymi roślinami. Bydło, kozy i owce razem to dobre rozwiązanie dla pastwiska.
  6. Niektórzy producenci doszli do ciekawych wniosków, które jednak nie zostały jeszcze potwierdzone naukowo. Twierdzą, że mikroflora bakteryjna zamieszkująca przewód pokarmowy przeżuwaczy jest podobna, a na pewno żyje w symbiozie z mikroorganizmami żyjącymi w glebie pastwiska. W ten sposób zwierzęta pasące się zapewniają również pozytywny obieg mikroflory w naturze. Jeśli miałoby to być prawdą, wypasanie bydła na pastwisku zapewni zdrowie ziemi i zwierzętom.
  7. Nie ma przesłanek ku temu by stwierdzić, że w dobrze zorganizowanej oborze krowom jest gorzej niż na pastwisku: jeśli budynek spełnia wszystkie zasady dobrego utrzymania, krowa będzie tak samo „szczęśliwa” w chowie alkierzowym, na wolnym wybiegu jak i na pastwisku. Ale nie da się ukryć, że pewna „wolność”, którą daje bydłu pastwisko, nie sprawia zwierzętom przyjemności. 

źródło: beef.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)