Wykrycie progesteronu w wołowinie z Urugwaju i Argentyny oraz wcześniejsze przypadki stwierdzenia estradiolu w mięsie importowanym z krajów Mercosur skłoniły Polską Platformę Zrównoważonej Wołowiny do zaapelowania o pilną reakcję na poziomie unijnym.
– Kolejne przypadki stwierdzania obecności zakazanych substancji w mięsie trafiającym na rynek Unii Europejskiej potwierdzają, że nie mamy do czynienia z incydentem, lecz z problemem o charakterze systemowym. Zadziałanie systemu RASFF oraz skuteczna reakcja służb weterynaryjnych, w tym polskich służb pokazują, że nadzór funkcjonuje, jednak nie eliminuje ryzyka wprowadzenia takich produktów na rynek – czytamy w stanowisku PPZW.
Nie ma przyzwolenia na takie działania
Według PPZW europejscy producenci funkcjonują w warunkach rygorystycznych praw i regulacji za którymi stoją dodatkowe koszty i zobowiązania.
– Nie można akceptować sytuacji, w której na rynek UE trafiają produkty wytwarzane według standardów niższych niż obowiązujące w Unii. Zasada wzajemności musi być realnie stosowana, a nie jedynie deklarowana. Sektor wołowiny konsekwentnie wskazywał również w trakcie negocjacji umowy UE–Mercosur na konieczność wprowadzenia skutecznych mechanizmów gwarantujących równe warunki konkurencji oraz utrzymanie najwyższych standardów bezpieczeństwa żywności – piszą w apelu.
Bezpieczeństwo konsumenów przede wszystkim
Polska Platforma Zrównoważonej Wołowiny przypomina, że kierowała do Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego wnioski o pilne działania w związku z wykryciem estradiolu w wołowinie importowanej do UE. Najnowsze zgłoszenia w systemie RASFF potwierdzają skalę problemu i wymagają zdecydowanej reakcji.
Polska Platforma Zrównoważonej Wołowiny oczekuje od Komisji Europejskiej:
- pilnej weryfikacji systemów kontroli w krajach eksportujących,
- zdecydowanej reakcji w przypadku naruszeń,
- wstrzymania importu mięsa z krów i jałówek do UE z krajów Mercosur do czasu pełnego wyjaśnienia sprawy
Jak podkreślają w komunikacie "Bezpieczeństwo konsumentów nie może być przedmiotem kompromisu."
