StoryEditor

Konferencja w Krakowie: krowy mleczne w pytaniach

Przed nami kolejna edycja konferencji „Nauka – praktyce” w Krakowie. Tym razem eksperci, naukowcy i praktycy  będą dyskutować o rozrodzie i ketozie u krów mlecznych.
26.01.2023., 09:01h
Pierwszego dnia spotkania w Krakowie czołowi przedstawiciele świata nauki i praktycy będą dyskutowali o tym, jaki wpływ na rozród krów mlecznych ma ich żywienie. Wykłady będą prezentowane przez uznanych na arenie międzynarodowej specjalistów z tego zakresu takich jak Robert van Saun (USA), Geert Opsomer (Belgia), Phil Cardoso (USA), Uzi Moallem (Izrael), którzy już gościli na wcześniejszych edycjach konferencji.

Eksperci będą odpowiadać na ważne pytania, takie jak m.in: dlaczego zacielenie wysoko wydajnej krowy jest trudniejsze, jaki wpływ na rozród ma żywienie w okresie przejściowym, a także pobranie białka i aminokwasów, tłuszczu czy składników mineralnych i witamin.

Drugi dzień konferencji będzie w całości poświęcony ketozie, czego genezą jest jubileusz 10-lecia jej monitorowania w polskich stadach krów mlecznych. Oprócz podsumowania dotychczasowych efektów działań PFHBiPM w tym zakresie, uczestnicy konferencji będą mogli posłuchać m.in. o przyczynach ketozy u krów mlecznych, sposobach na jej diagnozowanie i leczenia, a także skutkach ekonomicznych choroby.

Wśród nowych prelegentów pojawi się m.in. Jessica McArt i Sara Kvidera, specjalistki w dziedzinie ketozy z USA oraz Sergio Calsamiglia z Hiszpanii, który zajmie się kwestią suplementacji choliny. 

Konferencja odbędzie się 9–10 marca 2023 roku w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego jest prof. Zygmunt M. Kowalski, kierownik katedry Katedra Żywienia, Biotechnologii Zwierząt i Rybactwa, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. 

Szczegóły dotyczące rejestracji, a także program konferencji można znaleźć pod adresem: zywieniekrow.urk.edu.pl.

mj/fot. Jajor
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 23:45