StoryEditor

Produkcja mleka na pełen gaz – uwaga na kwasicę żwacza!

Wyższe ceny skupu mleka mogą zachęcać do intensywniejszej produkcji, która przez nieumiejętne żywienie może powodować straty! Na co zwrócić uwagę w prewencji kwasicy podostrej żwacza? – podpowiada prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie w najnowszym wydaniu top bydło.  
24.08.2022., 16:08h

Jak zwraca uwagę prof. Zygmunt M. Kowalski, sytuacja na rynku mleka jest w ostatnich miesiącach dynamiczna i podlega licznym zmianom. Zwiększone ceny skupu mleka, które obserwujemy w ostatnim czasie zachęcać hodowców do intensywniejszej produkcji mleka.

Jedną z najczęściej stosowanych metod "podkręcania" wydajności produkcji mleka może być stosowanie zwiększonych dawek pasz treściwych, kosztem zmniejszonego udziału pasz objętościowych w dawkach pokarmowych. Według eksperta z Krakowa, chociaż pasze treściwe są również drogie i ich ceny wzrastają, napływające tańsze zboże z Ukrainy może spowodować, że ceny części zbożowej mieszanek treściwych staną się bardziej atrakcyjne, będą zachęcały do stosowania większych dawek pasz treściwych.

– Taka sytuacja na rynku mleka – dobra cena skupu, a także na rynku pasz  – tańsze pasze zbożowe, może spowodować zwiększone zagrożenie kwasicą żwacza, w tym kwasicą podostrą (SARA). Ryzyku kwasicy mogą sprzyjać również niedobory pasz objętościowych, coraz u nas powszechniejsze z powodu suszy. Mamy więc tańsze treściwe, a mniej pasz objętościowych – podkreśla prof. Kowalski. 

Jakie są główne przyczyny podostrej kwasicy żwacza i w jaki sposób możemy zmniejszyć ryzyko jej pojawienia się w naszym stadzie. Zamów prenumeratę  i czytaj w najnowszym, wrześniowym wydaniu dodatku specjalnego top bydło.

mj/Fot. Jajor


Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 19:58