StoryEditor

Możemy produkować więcej mleka przy podobnych kosztach i nakładach pracy!

Na co zwrócić uwagę, by efektywniej produkować mleko – na to i inne pytania odpowiadali eksperci podczas Akademii Mlecznego Biznesu, organizowanej przez De Heus, Lallemand i Corteva.
21.11.2023., 14:28h
Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie perspektywy ma produkcja mleka w przyszłości.

Jak zorganizować porodówkę.

Na co zwrócić uwagę przy zakiszaniu kukurydzy.

Jak efektywniej zywić krowy.

Ile kosztuje odchów jałówej i kiedy się zwraca.

Gdzie szukać rezerw w odchowie jałówek.

 

Rynek mleka – perspektywy

Czynniki podażowe związane z produkcją mleka przez największych eksporterów na świecie nie powinny wspierać spadku cen skupu w 2024 r. – podkreślał Paweł Wyrzykowski z BNP Paribas. Jak mówił, gdybyśmy hipotetycznie stawkę za mleko w skupach kalkulowali na podstawie cen produktów mleczarskich w Polsce, to mogłaby ona wynosić przeciętnie 2,08 zł/litr. Oznacza to, że presja na dalsze spadki cen mleka oferowanych przez podmioty skupowe wyhamowuje i jest przestrzeń do poprawy sytuacji. Dobrze zapowiadają się też prognozy dotyczące zmian spożycia produktów spożywczych w ciągu następnych 10 lat.

image

Paweł Wyrzykowski

FOTO: jajor

Według ekonomisty Polska ma duże możliwości rozwoju produkcji mleka. Jesteśmy czwartym producentem mleka w Europie, ale nasze stada są wciąż mniej wydajne niż innych znaczących producentów. Biorąc to pod uwagę bez znaczącego wzrostu pogłowia krów i bez wyraźnego wpływu na środowisko możemy znacząco zwiększyć skalę dostaw mleka do mleczarni.

– Polska ma najniższe koszty operacyj...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 03:02