StoryEditor

Jak szybko sprawdzić wartość pokarmową pasz w gospodarstwie?

Pasze o różnym składzie to wyzwanie dla hodowców świń. Dowiedz się, jak w minutę sprawdzić zawartość białka i uniknąć błędów w żywieniu dzięki analizie NIR.

prof. Daniel Korniewicz
25.11.2024., 10:29h

Dominujące w żywieniu świń w Polsce pasze pochodzenia roślinnego charakteryzują się dużą zmiennością zawartości składników pokarmowych. Wyniki analiz chemicznych zbóż dowodzą, że tylko 30% ocenianych próbek odpowiada średnim wartościom, pozostałe 70% ma wartości wyższe lub niższe. Podpowiadamy, jak szybko i w gospodarstwie sprawdzić ich wartość pokarmową.

Zobacz też: Pasze rzepakowe jako cenne źródła składników pokarmowych w diecie tuczników

Jak różnice w składzie pasz wpływają na zdrowie i produkcyjność świń?

Warunkiem racjonalnego żywienia trzody chlewnej jest pokrycie zapotrzebowania na składniki pokarmowe w ilościach i proporcjach odpowiadających potrzebom tych zwierząt. Zarówno niedobór, jak i nadmiar jednego ze składników pokarmowych może zmniejszać produkcyjność świń, pogarszać wykorzystanie paszy, jakość tuszy i powodować zaburzenia w pracy układu pokarmowego.

Przykładowo w tym roku zebrane ziarno pszenicy zawiera średnio 10,7% białka surowego, ale są partie zawierające 8,8% białka, jak i 14%. To bardzo duże różnice, z tego względu surowce te powinny być w zasadzie każdorazowo poddane analizom ce...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
prof. Daniel Korniewiczprof. Daniel Korniewicz
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2024 12:16