StoryEditor

Jak zbadać zboże paszowe dla świń? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Suchy początek lata, mokre i przeciągające się żniwa. W tym roku trzeba szczególnie zadbać o zboża paszowe i dokładnie je zbadać przed podaniem do koryta. Podpowiadamy, jak to zrobić!
14.09.2023., 12:09h

W tym roku pogoda nie rozpieszcza rolników. Początkowo brak opadów w wielu regionach spowodował straty suszowe, a następnie deszcze czy nawet ulewy nie dość, że utrudniały prace polowe, to jeszcze duża wilgotność powietrza powodowała, że zboża zaczynały porastać, ziarno było wilgotne, a to prowadziło do uzyskania ziarna gorszej jakości. Dlatego też niezmiernie ważne jest postępowanie z ziarnem po zbiorze.

Co robimy po zbiorze ziarna?

W tym roku ważne, żeby zwrócić uwagę na czynności, które podejmowane będą z często wilgotnym ziarnem. Zaraz po zbiorze zboża, jeśli są wilgotne, powinny być dobrze wysuszone (ok.12–14%). Suszenie jest kluczowe, aby zapobiec pleśnieniu, obniżeniu wartości odżywczych i utracie jakości ziarna. Zanim będziemy je suszyć, należy najpierw oczyścić z zanieczyszczeń, takich jak resztki roślinne, kamienie, ziarna uszkodzone, czy ciała obce. Czyszczenie pomaga utrzymać jakość ziarna i zapobiega zapchaniu maszyn podczas przetwarzania. Zanieczyszczenia zwiększają wilgotność ziarna i sprzyjają jego samozagrzewaniu, co powoduje pogorszenie jakości, a nawet całkowite zepsucie.

badania, analizy chemiczne pasz, zbóż, ETOS

Kolejną czynnością jest su...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 08:13