StoryEditor

Niski FCR: od czego zależy współczynnik wykorzystania paszy u świń?

Czy jest możliwe żywienie świń odporne na wahania kosztów surowców paszowych? Odpowiedzią na to pytanie może być praca nad niskim FCR, czyli współczynnikiem wykorzystania paszy. O żywieniu świń mówi na naszym Forum: Świnie dr Tomasz Schwarz.
14.07.2023., 15:07h

Koszty żywienia świń

Musimy próbować sobie radzić ze zmieniającymi się cenami komponentów pasz. Jest to ważne, ponieważ żywienie jest najważniejszym z czynników środowiskowych, natomiast to, czy jest najważniejsze z punktu widzenia produkcyjnego, zdaniem eksperta nie jest już tak oczywiste, ale na pewno jest najważniejsze z punktu widzenia ekonomicznego. W strukturze kosztów produkcji świń odgrywa największą rolę, bo stanowi 70%, a nawet więcej wszystkich wydatków.

– Jeżeli chcemy cokolwiek zmienić w żywieniu świń, nie możemy zaburzyć bilansu składników odżywczych. Dlatego cały czas musimy pamiętać o odpowiednim doborze surowców energetycznych i białkowych oraz dodatków, z których najważniejsze są te energetyczne, czyli zboża – uważa Schwarz. Są one może najtańsze jednostkowo, ale wchodzą do mieszanek w największej ilości, więc to one determinują końcową wartość paszy. Chcąc cokolwiek zmieniać w mieszankach celem zmniejszenia ich kosztów, zdaniem eksperta, należy minimalizować ryzyko i optymalizować efekty produkcyjny i ekonomiczny. A to nie zawsze idzie w parze.

dr Tomasz Schwarz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
dr Tomasz Schwarz z Uniwersytetu Rolniczego w K...
Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 16:53