StoryEditor

Pomoc klęskowa nie dla wszystkich

ARiMR uruchomiła specjalną pomoc klęskową dla producentów rolnych (wnioski można składać od 17 do 31 października br.), w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały straty w bieżącym roku straty. Okazuje się jednak, że nie wszyscy poszkodowani przez żywioły będą mogli z niej skorzystać.

W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa mowa jest o możliwości ubiegania się o straty spowodowane wystąpieniem w 2016 roku gradu, huraganu, deszczu nawalnego i suszy. Brak natomiast wzmianek o pomocy dla rolników, których uprawy ucierpiały w wyniku ujemnych skutków przezimowania. Spytaliśmy więc ministerialnych urzędników, dlaczego wykluczono z tej pomocy producentów, którzy w 2016 roku ponieśli straty z powodu wymarznięć. Tym bardziej, że tej wiosny był to całkiem poważny problem w wielu regionach kraju.

Poniżej zamieszczamy odpowiedź nadesłaną do nas z resortu rolnictwa:

„(…) 28 września 2016 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosił, stosownie do przepisów § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stawki pomocy dla producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody w danej uprawie w wysokości co najmniej 70% lub szkody powstały na powierzchni co najmniej 70% upraw w szklarniach i tunelach foliowych, spowodowane wystąpieniem w bieżącym...

Pozostało 47% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 13:57