StoryEditor

Izydory 2022: Timac Agro zdobywcą statuetki w kategorii Chemia rolnicza [WIDEO]

Spółka Timac Agro Polska triumfowała w plebiscycie Izydory 2022 w kategorii "Chemia rolnicza". Prezes Agata Stolarska przyznała, że Izydor to nagroda wyjątkowa, ponieważ jest przyznawana przez samych rolników. Według niej polscy rolnicy poradzą sobie z wymaganiami Zielonego Ładu, a sposobem na to może być rolnictwo zrównoważone.
07.11.2022., 08:11h

Izydory: Czytelnicy mogli wybierać 18 firm w 6 kategoriach

Podczas gali plebiscytu Izydory 2022, która odbyła się w Poznaniu, wręczono statuetki Izydora dla firm przyjaznych rolnikom. Co istotne, to sami rolnicy wskazują i głosują na te przedsiębiorstwa, które w największym stopniu o nich dbają. W tym roku gospodarze, w tym Czytelnicy top agrar Polska mogli wybierać 18 firm w 6 kategoriach, a jedną z nich była „Chemia rolnicza”.

Izydory 2022: Timac Agro Polska z największą ilością głosów w kat. Chemia rolnicza

Chemia rolnicza to nie jest prosty temat. Z jednej strony trzeba pomóc rolnikom zwalczać chwasty i choroby, a z drugiej strony pozostaje kwestia coraz bardziej zaostrzonych regulacji i odpowiedzialności za przyszłe pokolenia. Ale też różnych eko-terrorystów, którzy naginają debatę publiczną. W tych trudnych warunkach osiągacie Państwo wspaniałe wyniki, a najwięcej głosów w naszym plebiscycie otrzymała firma Timac Agro Polska. Gratulujemy! – ogłosił werdykt Piotr Chrobot, prezes Polskiego Wydawnictwa Rolniczego.

Wyrazy uznania należą się także pozostałym dwóm przedsiębiorstwom, które znalazły się w wielkim finale w tej kategorii, czyli Agrii Polska oraz Innvigo.

Agata Stolarska: "To jest fantastyczny wyraz zaufania"

– Bardzo dziękuję wszystkim bardzo za te głosy. Przede wszystkim naszym klientom, gospodarstwom, z którymi współpracujemy od ponad 17 lat. Myślę, że to jest fantastyczny wyraz zaufania tym bardziej w tak trudnych czasach, ale myślę że razem jesteśmy w stanie godzić te wyzwania przed którymi stoi rolnictwo, czyli obostrzenia środowiskowe, realia rynkowe, problemy surowcowe, czyli to wszystko z czym branża chemiczna się zmaga – mówiła Agata Stolarska, prezes Timac Agro Polska.

Podziękowała także 150 pracownikom firmy, którzy pracują w całej Polsce i każdego dnia docierają do kilkuset gospodarstw rolnych i wspierają rolników w ich decyzjach.

"Z rolnikami trzeba po prostu być i dzielić z nimi problemy"

– Izydor to nagroda wyjątkowa, więc odczucia też są wyjątkowe. Myślę, że to jest naprawdę jedna z niewielu nagród, jeśli nie jedyna na rynku, która faktycznie pochodzi z głosów naszych klientów, rolników, więc tym bardziej czuję się wyjątkowo – mówiła prezes Timac Agro Polska tuż po otrzymaniu statuetki i tytułu „Firmy przyjaznej rolnikom”.

Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że w tegorocznym plebiscycie Izydory swój głos na firmy z branży Agro oddało około 20 tys. rolników. Z tego powodu firmy tak wysoce cenią sobie ten laur. A jak przekonać rolników do siebie, sprawić, żeby spółka była postrzegana jako partner w codziennym prowadzeniu gospodarstwa?

– Myślę że przepis na to jest łatwy, a jednocześnie trudny, bo sprowadza się zarówno i aż do tego, żeby po prostu być blisko rolnika, żeby być z nimi na co dzień. Zarówno w tych dobry, jak i w tych gorszych czasach. Kiedy faktycznie są dobre ceny płodów, dobre ceny środków do produkcji, jak i w czasach, kiedy te wszystkie zależności rynkowe są bardzo zaburzone. Po prostu być przy rolnikach i dzielić z nimi te problemy – uważa Agata Stolarska.

Jak zauważa prezes Timac Agro Polska, ten rok był i jest bardzo trudny dla rolników, ze względu na wysokie ceny nawozów i innych środków do produkcji oraz problemu z dostępnością tych produktów. To spowodowało, że rolnicy musieli z głową ułożyć nie tylko odpowiedni plan nawożenia, ale cała produkcję, żeby osiągnąć odpowiedni plon, który zapewni także zakładany zysk z pola.

"Należy analizować to czym gospodarujemy, czym dysponujemy w gospodarstwie"

Na dodatek, oprócz skutków napaści Rosji na Ukrainę, co w ogromnym stopniu wpływa na rynki rolne, za chwilę będziemy mieli do czynienia z nowymi wymogami związanymi z Europejskim Zielonym Ładem. Jak w takich warunkach, rolnik może poukładać wszystkie prace w gospodarstwie, żeby osiągnąć optymalny plon i zysk?

– Jest to skomplikowane pytanie. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, za to w rolnictwie najczęściej słyszy się odpowiedź, która jest jednocześnie zgodna z prawdą, czyli: „to zależy”. To zależy co uprawiamy. To zależy jakie mamy stosujemy, jakimi zasobami dysponujemy, to zależy na jaki się nastawiamy plon. Wszystko rozpoczyna się od diagnozy. Należy analizować to czym gospodarujemy, czym dysponujemy w gospodarstwie – mówiła Agata Stolarska.

Według niej, rolnictwo zrównoważone jest obecnie najbardziej odpowiednim modelem rolnictwa, które godzi wszystkie interesy, czyli jednocześnie zapewnia spełnienie wytycznych Zielonego Ładu, w tym  ograniczenia zużycia środków ochrony roślin czy nawozów, ale też powiększania obszarów, gdzie gospodarujemy na bazie rolnictwa ekologicznego.

– Tak naprawdę rolnictwo zrównoważone jest to jest to najpierw analiza tego czym dysponujemy w gospodarstwie, czyli analiza gleby i dostosowanie naszego nawożenia do warunków, które panują w tym gospodarstwie. Zatem z jednej strony mamy wymagania plonu, tego co potrzebujemy dać roślinie, żeby ona faktycznie nam ten plon wygenerowała i jednocześnie nie zużywając gleby i zasobów, które mamy w gospodarstwie. To jest trudne, ale jest naprawdę do zrobienia i myślę, że mamy takie rozwiązania. I w tym przypadku doradztwo odgrywa najważniejszą rolę. I to dzięki temu doradztwu właśnie ta nagroda Izydora i wyróżnienie jest taką satysfakcją – dodała szefowa Timac Agro Polska.

Jeszcze raz gratulujemy wszystkim pracownikom Timac Agro zdobycia Izydora 2022!Paweł Mikos

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 14:32