StoryEditor

Mercosur: wracają wątpliwości

Dzięki tej umowie UE i cztery kraje Ameryki Południowej chcą zbudować największą strefę wolnego handlu na świecie. Wielokrotnie już jednak pisaliśmy o tym, że zalety wspólnego handlu łączą się z zagrożeniami wynikającymi nie tylko ze swobodnej wymiany handlowej i nie do końca równoprawnej konkurencji europejskich producentów żywności z ich południowoamerykańskimi odpowiednikami, ale także z problemów wynikających dla środowiska naturalnego.
26.08.2020., 08:08h

Z tego ostatniego powodu obecnie ratyfikacja umowy UE z Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem napotyka na kolejne utrudnienia. Swoje weto do treści porozumienia ogłosiła już Francja.

 

Swoje wątpliwości zgłaszają także Niemcy.

Niemiecka gospodarka mogłaby sporo zyskać na porozumieniu z Mercosur, gdyż podpisanie umowy przez wszystkie kraje unijne doprowadziłoby do większego rozwoju handlu samochodami oraz maszynami rolniczymi i przemysłowymi, z których produkcji słyną Niemcy. Jednak obecnie w niemieckim punkcie widzenia górę biorą względy środowiskowe. Kanclerz Merkel ma coraz większe wątpliwości, co do obecnego kształtu porozumienia Mercosur, a kolejne pytania pojawiły się przed ratyfikacją umowy przez Niemcy.

Ze zdwojoną siłą wraca temat wylesiania w Amazonii. Rzecznik rządu Steffen Seibert powiedział, że Niemcy są bardzo zaniepokojeni wylesianiem, cięciem i wypalaniem amazońskich lasów.

– W tym kontekście pojawiają się poważne pytania, czy realizacja umowy w zamierzonym duchu jest obecnie zagwarantowana, oceniamy to ze sporym sceptycyzmem. Obecnie trwa weryfikacja formalności prawnych – informował na konferencji podczas posiedze...

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 14:55