StoryEditor

Pszenica dostaje od złotówki - Rynkowy Serwis Spod Lady - 20.10.23 r.

Rzepak wciąż nie może wyzwolić się z giełdowych rozgrywek, a pszenica dostaje zarówno od złotówki, jak i kukurydzy. Aktualny komentarz rynkowy naszego eksperta dotyczący bieżących zdarzeń i prognoz na rynkach zbóż i rzepaku.
19.10.2023., 16:10h

Rzepak nie może się wyzwolić

Notowania rzepaku na Matifie

Wykresy notowań rzepaku


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Moje ubiegłotygodniowe obawy i zbliżanie się listopadowych notowań do granicy 400 €/t  niestety się ziściły, ale nie nadawałbym tym informacjom zbyt wielkiej rangi dla rzeczywistego rzepakowego rynku. Te dramatyczne wręcz schodzenie cen połączone jest nomen omen w czasie z też nadchodzącym już wielkimi krokami schodzeniem listopada z tabel giełdowych sesji.

Matif straszy tylko naiwnych, bo choć aktualnie wykres wygląda wręcz paskudnie, bo rozjazd w stosunku do poprzedniego sezonu wynosi już ponad 200 €/t, to na lutowych notowaniach niemal od początku października rzepak wiernie pracuje w korytarzu 440–450 €/t. Ten poziom najświeższych notowań rzepak osiągnął zaraz po żniwach, na początku września, więc ceny europejskie należy uznać za w miarę stabilne. 

No tak, ale co nam ceny europejskie, kiedy my mamy mocniejszą walutę i w kraju jest taniej. Wynika też z tego dobra wiadomość, jest tak tanio, że chyba raczej ceny już bardziej nie pospadają, a sprzedającym pozostaje chwytać chwile z korzystniejszym kursem walutowym i moment, gdy lutowe kontrakty pozosta...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. maj 2024 05:57