StoryEditor

Może portu jednak nie oddawajmy - Rynkowy Serwis Spod Lady - 22.09.23 r.

W rzepaku Matif nie chce wskoczyć na wyższe rejestry i chyba dopiero jesienią możemy liczyć na jakiekolwiek podwyżki. Rynek zbożowy też nie chce iść do góry, bo pszenica tanieje i kukurydza za pasem. Dla naszego eksportu ważne jest co stanie się już za chwilę z Terminalem Zbożowym w Gdyni. 
22.09.2023., 08:09h

Rzepak coraz mocniej pod wpływem soi

Kurs rzepaku na Matifie

Wykresy kursów rzepaku na Matifie


...

Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Z rzepakowych bilansów coraz więcej informacji zaczyna wskazywać, na fakt, że druga połowa sezonu może być interesująca. Jednak wciąż rzepak na te dane kompletnie nie reaguje i nie może się przebić przez informacje płynące z sojowego handlu.

Teraz dodatkowo w oleistych czas przychodzi na słonecznik i jeśli nic dramatycznego się nie wydarzy z danymi o produkcji tej rośliny oleistej, to wydaje się, że na ewentualne podwyżki będziemy musieli z rzepakiem poczekać na późniejsze jesienne lub wręcz zimowe miesiące.

Jest jeszcze jeden bardzo, bardzo delikatny impuls cenowy. Wydaje się, że przy dobrze zaopatrzonych dużych przetwórcach krajowych, wstrzymywanie się z napływem ukraińskiego rzepaku do Polski i mniejszej podaży, na mniejszych olejowców wywierać może chęć podnoszenia cen. Już teraz widzimy delikatne tego przejawy.

To rozważanie ma jednak jeden słaby punkt, a mianowicie Słowacja, która już zaczyna dogadywać się z Ukrainą w sprawie udrożnienia importu. Jeśli tam rzepak przyjedzie, to będzie miał już otwartą szeroko bramę do Polski.

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 21:43