StoryEditor

15 września nam nie straszny - Rynkowy Serwis Spod Lady - 8.09.23 r.

W przestrzeni medialnej wciąż słyszy się o magicznej dacie 15 września, którego to dnia ma, albo nie ma być na nowo uwolniony import zbóż i rzepaku z Ukrainy. Z blokowania ukraińskiego importu wielu polityków robi sobie niemal wyborcze hasło, ale czy rzeczywiście w obecnej sytuacji na rynku jest co straszyć rolników napływającymi masami ukraińskiego zboża?
08.09.2023., 08:09h

Trzy bloki cenowe w rzepaku

Kursy rzepaku na Matifie

Wykresy rzepaku na Matifie


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Jeśli uważnie przyglądniemy się wykresowi tegorocznego Matifu i porównany go ze startem poprzedniego sezonu, to zaobserwujemy, że mamy wciąż płasko, a na ewentualne krótkotrwałe odbicie możemy liczyć w drugiej połowie października.

Mam jednak obawy, że takie czysto graficzne porównanie może być mocno mylące. Rzeczywiście październik przyniesie na giełdzie bardziej intensywną akcję wymiany znikających pozycji listopadowych, ale to może poskutkować zmniejszeniem różnic w wycenie obydwu kontraktów i niekoniecznie spowoduje wzrosty cen na luty, bo na ten termin sprzedaż pakietów może przeważać nad popytem.

Zwłaszcza w aspekcie tego, co się słyszy od kierowców tirów, że port Ryga jest praktycznie zupełnie przysypany ukraińskim rzepakiem. Czy teraz ten rzepak, jako europejski trafi do nas, czy popłynie do Niemiec, to dla naszego krajowego rynku nie ma większego znaczenia. Jeśli do nas, to nie ma co nawet straszyć i opowiadać co się wydarzy. A jeśli do Niemiec, to odetnie naszej całej ścianie zachodniej odejście rzepaku na rynek niemiecki. 

Tak źle i t...

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 02:39