StoryEditor

Ferma 2020: złoty medal dla Agrifirm

Złoty medal na targach Ferma w kategorii trzoda chlewna zdobył Agrifirm za koncepcję żywienie prosiąt bez tlenku cynku Aim For Zero.
15.02.2020., 11:02h
Biegunka okołoodsadzeniowa u prosiąt to jeden z najtrudniejszych problemów, z którym spotykają się producenci świń. Najprostszą i najbardziej rozpowszechnioną metodą walki z biegunkami u prosiąt jest stosowanie wysokich dawek ZnO w paszy oraz antybiotykoterapia. Już wkrótce Unia Europejska zakaże stosowania ZnO.

Ważne jest więc poszukiwanie alternatyw. Należy skupić się na wspieraniu obciążonego czynnikami stresogennymi przewodu pokarmowego prosiąt, stymulować jego rozwój i wspierać funkcjonowanie w newralgicznym momencie. Można to robić zarówno poprzez paszę i dodatki, ale przede wszystkim poprzez prawidłowe zarządzanie i postępowanie ze zwierzętami.

Opracowana przez Agrifirm koncepcja Aim For Zero obejmuje żywienie prosiąt optymalnie zbilansowaną dawką (w tym przede wszystkim białka i wapnia) oraz prawidłowe zarządzaniem na fermie. Składniki mieszanki pełnoporcjowej dla prosiąt aktywnie wspierają rozwój prawidłowej mikroflory jelitowej, działają zabójczo na bakterie chorobotwórcze, ograniczając ich namnażanie. Ponad to zawierają związki, których zadaniem jest wychwytywanie bakterii chorobotwórczych, blokowanie toksyn i wydalanie ich na zewnątrz organizmu.

Koncepcja Aim For Zero wspomaga powstawanie fizjologicznego pH w żołądku i dalszych odcinkach przewodu pokarmowego oraz zapobiega stanom zapalnym. W rezultacie zwierzęta są zdrowsze, a energia dostarczona wraz z paszą zostaje spożytkowana na rozwój i wzrost, a nie na walkę z atakującymi organizm patogenami. Pierwsza pasza dla prosiąt powinna składać się z najlepszych surowców, o najwyższych współczynnikach strawności, białka o wysokiej wartości biologicznej i niskim poziomie związków antyżywieniowych. Zaleca się by pasza ta miała jak najniższą pojemność buforową co oznacza, że poziomy białka ogólnego oraz wapnia muszą ulec redukcji. Nie istnieje bowiem złoty środek zapobiegający problemom. 

Ferma Świń i Drobiu
co roku ściąga do Łodzi blisko 30 tysięcy zwiedzających. W tegorocznej, już 22. edycji Fermy na ponad 15 tysiącach metrów kwadratowych swoją ofertę prezentuje ponad 250 wystawców z kraju oraz z zagranicy.
Impreza odbędbywa się wzorem lat poprzednich w Hali EXPO, MOSiR w Łodzi.
pjt
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. maj 2024 02:03