StoryEditor

Cenio – uniwersalny kultywator Amazone

Na targach Agritechnica 2019 firma Amazone wprowadziła na rynek nowy, 3-belkowy, kompaktowy kultywator Cenio, który uzupełnia ofertę zawieszanych kultywatorów Amazone.
22.01.2020., 14:01h

Kultywator Cenio jest dostępny w szerokościach roboczych 3, 3,5 i 4 m w sztywnej wersji i może być stosowany z ciągnikami średniej  mocy. Jak informuje Amazone, zaletą maszyny jest znacznie mniejsza siła udźwigu niż wymagana w przypadku innych kultywatorów. Dzięki temu nadaje się do uprawy gleby przy użyciu małych i średnich ciągników o mocy od 105 do 190 KM. Dzięki dwóm punktom połączenia o różnej wysokości zarówno dla łącznika górnego, jak i ramion TUZ nawet w przypadku mniejszych ciągników można osiągnąć optymalną linię ciągu i wystarczająco dużą wysokość podnoszenia.

Różne warunki pracy

Cenio można stosować uniwersalnie od 5 do 25 cm głębokości roboczej w płytkiej uprawie ścierniska, jak również w uprawie gleby średnio głębokiej mieszającej oraz głęboko spulchniającej. Z informacji producenta wynika, że przy rozstawie 30 cm Cenio może pracować przy dużych ilościach resztek pożniwnych i skutecznie mieszać je z glebą. Wszystkie znane warianty redlic kultywatora Cenius są dostępne także w najnowszym kultywatorze. Czubki skrzydełkowe C-Mix 350 mm można stosować np. do płytkiego zerwania ścierniska, a redlicę 80 mm C-Mix można stosować np. do uprawy gleby na głębokość roboczą do 25 cm. Wygodny system szybkiej wymiany redlic C-Mix-Clip jest również dostępny dla kultywatora Cenio.

Cenio Special i Super

Kultywator w wersji Cenio Special ma zęby zabezpieczone za pomocą sworzni ścinanych. W Cenio Super ochrona przed przeciążeniami składa się z nowo zaprojektowanego automatycznego sprężynowego zabezpieczenia przed kamieniami, które aktywuje się przy progu obciążenia równoważnego 450 kg. Zęby Cenio mają grządziel znaną z kultywatora Cenius. Dzięki jej specjalnemu kształtowi, ostrożnie podnosi glebę na czubku lemiesza i przechodzi w kąt natarcia w obszarze blachy prowadzącej. Dodatkowo ten kształt grządzieli ma zapewniać skuteczne mieszanie resztek pożniwnych. Głębokość robocza zębów jest regulowana mechanicznie na maszynie lub opcjonalnie hydraulicznie z kabiny ciągnika, a czytelna skala zapewnia kierowcy orientację i umożliwia wygodne reagowanie na różne sytuacje podczas pracy.

Wyrównanie pola

Za wyrównanie gleby odpowiadają stalowe elementy sprężyste, które dzięki sprężynowemu zawieszeniu optymalnie dopasowują się do podłoża i omijają przeszkody lub talerze równające o średnicy 410 mm do pracy w warunkach bardzo dużego udziału resztek pożniwnych. Regulację zespołu niwelacyjnego można przeprowadzić ręcznie korzystając z otworów z zatrzaskami po prawej i lewej stronie maszyny lub automatycznie przez zmianę głębokości roboczej kultywatora.

Do zagęszczania można wybrać spośród 10 różnych typów wałów połączonych z kultywatorem za pomocą uchwytów zaciskowych oraz systemu szybkiej wymiany. Dzięki temu można je szybko wymieniać na różnorodnych glebach. W opcji są różne systemy zagarniaczy. Jeśli poplony mają być wysiewane bezpośrednio przy pierwszym zerwaniu ścierniska, kultywator Cenio można wyposażyć w razie potrzeby w uniwersalny siewnik nabudowany GreenDrill 200.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 10:52