StoryEditor

Wytrzymałe pielniki AgroKalina

Od ponad dwóch lat zajmowałem się sprzedażą maszyn ukraińskiej marki AgroKalina na terenie UE, głównie do Niemiec, ale od wybuchu wojny produkowane w Kalinówce k. Winnicy maszyny sprzedaję w Polsce - mówi Eliasz Pyzowski z firmy Primatech. Przed szerszą publicznością zadebiutował na ubiegłorocznych targach Agro Show w Bednarach na stoisku ukraińskich producentów. W ofercie ma pielnik rotacyjny Antoks, o szerokości od 3 do 18 m i siewnik bezorkowy Kasi, o szerokości 3 m.
11.05.2023., 15:05h
Pielnik rotacyjny składa się z rozstawionych w rzędzie co 10 cm kół palcowych zawieszonych na wahaczach. Pielnik nie tylko usuwa chwasty, ale i napowietrza wierzchnią warstwę gleby oraz miesza ją z nawozami.

Gdzie w Europie rolnicy kupili najwięcej ciągników w 2022 r.?


 
Na zdjęciu: Eliasz Pyzowski, Primatech.

Wytrzymałość pielnika na polskie warunki

Każdy ząb jest przykręcany do solidnej piasty na dwurzędowych łożysku kulkowym. Obok standardowych zębów są wzmocnione, na gleby kamieniste. Producent szacuje wytrzymałość pielnika 8 m na 10 tys. ha. To dużo jak na polskie warunki, nawet biorąc pod uwagę, że w sezonie pola powinno się przejeżdżać kilkakrotnie. Na 8-m bronie mamy 80 kół, więc by ograniczyć czas na konserwację, producent zdecydował się na łożyska bezobsługowe.

Zobacz także: Wynalazek rolnika: Samojezdna zgrabiarka z prasą zwijającą [3w1]

Maszyny solidne i wytrzymałe

Firma AgroKalina ma sporo szczęścia, bo mimo wojny region jest dość spokojny. Warunki ukraińskiego rolnictwa sprawiły, że tamtejsi producenci zmuszeni są produkować trwały sprzęt, mogący pracować na kilku tysiącach hektarów rocznie. Oznacza to, że roczny przebieg tej maszyny w ukraińskim gospodarstwie oznacza niemal kilkudziesięcioletnie użytkowanie w niejednym polskim.
- Ukraińcy produkują duże maszyny, o nieskomplikowanej budowie, ale za to solidne i wytrzymałe. Nie są one raczej konkurencją dla maszyn polskiej produkcji, uzupełniają wręcz niszę, w której polscy producenci nie mają oferty - podkreśla Pyzowski.
Jan Beba
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 14:54