StoryEditor

Wyrównany łan kukurydzy na mozaikowatej glebie. Jak to osiągnąć?

Jak zadbać o wyrównany łan na mozaikowatej glebie? Z pomocą przychodzą rozwiązania rolnictwa precyzyjnego, dzięki którym możemy zasiać kukurydzę ze zmienną dawką. Doświadczenia w tym zakresie przeprowadziła firma 365FarmNet.
10.05.2023., 12:05h
Zrealizowany przed rokiem projekt objął praktyczne wykorzystanie map aplikacyjnych do zmiennej ilości wysiewu nasion kukurydzy, sprawdzenie jego wpływu na kondycję roślin i ich plonowanie. Wszystko przy współpracy z marką Claas i Horsch.

Oszczędność materiału siewnego

Dzięki wygenerowanym wcześniej w module 365FarmNet Crop View mapom potencjalnego plonowania oraz analizie stanu gleby skanerem elektromagnetycznym tworzone są mapy aplikacyjne z precyzyjnymi strefami wysiewu nasion, od najniższej obsady, do najwyższej.

Dzięki temu można zaoszczędzić sporo materiału siewnego. Na 55 ha zamiast 91 jednostek siewnych wykorzystano 80. W momencie zbioru zaobserwowano zwiększenie plonu, szczególnie na słabszych strefach pola. Jednym z głównych celów projektu Pole 365FarmNet była obserwacja roślin przez cały sezon wegetacyjny. Wykorzystując dane satelitarne, można na bieżąco monitorować, w jakim stanie są rośliny, jak się rozwijają i jaki jest ich potencjał plonowania. Dzięki wykorzystaniu modułu 365FarmNet Crop View dostęp do tych danych był szybki i prosty.

Firma podkreśla, że drugą istotną kwestią jest potencjał plonowania danej odmiany. Nie każda odmiana radzi sobie tak samo dobrze na poszczególnych stanowiskach i w poszczególnych normach wysiewu. Dlatego też tak ważna jest norma wysiewu i redukcja obsady na słabych ziemiach.

Jan Beba
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 09:24