StoryEditor

Alloksydym bez rejestracji w UE

Alloksydym (ang. alloxydim), to substancja herbicydowa o mechanizmie działania z grupy 1 zakwalifikowana do cykloheksanodionów (ang. cyclohexanedione). Są to herbicydy na chwasty jednoliścienne z rodziny traw, czyli tzw. grminicydy z grupy tzw. -DIM. Alloksydym obecnie nie ma rejestracji w żadnym herbicydzie w UE.
12.06.2023., 14:06h

Nie znalazłem także ani jednej rejestracji tej substancji w obecnie używanych herbicydach na świecie. Sugerować to może, że jej wprowadzenie nie jest tanie, albo że skuteczność tego związku jest niższa od obecnie stosowanych należących do tej samej grupy chemicznej. Według Pesticide Properties DataBase substancja produkowana była przez firmy Nippon w preparacie Kusaguard.

Jest także bardzo mało informacji o zachowaniu tej substancji w środowisku (niskie ryzyko dla ptaków, ryb, ssaków, średnie dla pszczół). Natomiast pod względem toksyczności dla ludzi stwarza ona wg amerykańskiego National Library of Medicine stwarza niskie ryzyko wg badań na szczurach.

Alloksydym, lub w starszych polskich opracowaniach aloksydym, to związek herbicydów pobierany przez liście o działaniu układowym. Stosowany był do zwalczania chwastów jednoliściennych w gatunkach dwuliściennych (burak, ziemniak, warzywa jak marchew, pietruszka, fasola, seler oraz wśród warzyw w jednoliściennych cebuli i porze). Skutecznie zwalczał chwastnice jednostronna, owies głuchy, wyczyniec polny, samosiewy zbóż, włośnice. Zalecana dawka wynosiła 500-1500 g/ha substancji czynnej. W Polsce dos...

Pozostało 25% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 17:34