StoryEditor

Cena skupu maliny w okolicach Baru na Ukrainie spadła poniżej 2 złotych. Jabłka też tanieją

Kilka doniesień z rynków rolnych z Ukrainy. Tym razem owoce miękkie i jabłka.
11.09.2023., 12:09h
Na ukraińskim rynku malin przeznaczonych do zamrażania utrzymują się negatywne tendencje cen skupu. Doprowadziło to do rezygnacji kilku średniej wielkości gospodarstw z dalszego zbioru. Ze względu na niskie ceny ukraińscy rolnicy rezygnują ze zbioru także innych gatunków jagodowych.
Rolnicy szacują, że ceny skupu nie pokrywają kosztów zbioru, dlatego bardziej opłaca się im zostawić jagody, aby te opadły na ziemię, niż kontynuować zbiory. Decyzja ta nie wpłynęła jeszcze na rynkowe ceny malin przeznaczonych do zamrażania, gdyż wielu drobnych producentów, którzy nie zatrudniają ludzi do zbioru malin, kontynuuje ich zbiór i sprzedaje przetwórniom.
Jedną z przyczyn niskich cen na rynku jest dążenie uczestników rynku do minimalizacji ryzyka, co doprowadziło nawet do powstania nowej kategorii jakości malin. W rezultacie okazuje się, że właściciele dużych chłodni zbierają maliny dla przetwórców w Polsce, którzy zbierają wartość dodaną, ale jednocześnie biorą na siebie znaczne ryzyko.
Na ukraińskim rynku świeżych malin pojawiły się jednak pewne pozytywne dla tamtejszych rolników trendy. W szczególności w porównaniu do poprzedniego tygodnia na platformach handlowych zanotowano lekki wzrost cen świeżych malin. Jednak możliwości rynku świeżych malin są niestety znacznie mniejsze niż możliwości rynku mrożonych owoców. Dlatego jest mało prawdopodobne, aby tendencja ta miała znaczący wpływ na rynek malin w Ukrainie.
Cena skupu jabłek w regionach tradycyjne uważanych ze „stolice jabłkowe” Ukrainy też utrzymuje się na niskim poziomie. 30 sierpnia 2023 r. jabłko przemysłowe w ilościach hurtowych można było sprzedać za około 2,8 hrywien (0,3 zł).
Marek Sztejer
tcz
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 08:01