StoryEditor

Czereśnie jako towar luksusowy: Skąd te ceny?

To nie pierwszy rok, kiedy późną wiosną internet obiegają szokujące konsumentów zdjęcia cen czereśni. Czy to burza w szklance wody? A może rosnące koszty produkcji faktycznie wpłyną na stawki tego owocu? 
09.05.2022., 13:05h

Czereśnie towarem luksusowym? Internet obiegły zdjęcia straganów z wystawionymi na sprzedaż czereśniami za jedyne... 260 zł/kg. Czy to fejk? A może jest ziarno prawdy w spekulacjach internautów? 

Sieć Korzinka z Uzbekistanu ogłosiła rozpoczęcie sprzedaży czereśni 17 kwietnia. Na tamten moment cena za kilogram wynosiła 26,5 USD, czyli około 112 złotych. W 2021 roku te owoce sprzedawane były za 82,50 zł za kg. Widać znaczną różnicę w cenie. W ubiegłym roku wśród konsumentów również wrzało: Internet obiegło zdjęcie czereśni za 160 zł/kg, sprowadzonych z Hiszpanii. 

Dużo przymrozków = mniej czereśni? 

Obecnie czereśnie oprócz Uzbekistanu można dostać we Włoszech: właśnie rozpoczęły się zbiory w regionie Apulii. Pierwszą zbieraną odmianą będzie Bigarreau, następnie Giorgia i z końcem czerwca Ferrovia.

"W porównaniu z poprzednią kampanią dojrzewanie jest opóźnione o co najmniej tydzień. Wynika to z częstych spadków temperatur, które spowalniały proces fenologiczny roślin oraz wydłużony czas kwitnienia i wiązania zawiązków, co jednak doprowadziło do poprawy jakości i większych owoców. Oczekiwane ilości nie są tak wysokie, jak w zeszłym roku, kiedy producenci i handlowcy zmagali się ze znaczną nadwyżką, co z kolei doprowadziło do obniżenia cena produktu" wyjaśnia plantator z Włoch.

Duży import, a w skupie ceny niskie

W 2021 roku import do Polski czereśni świeżych (kategoria CN 08092900 - Czereśnie świeże) wyniósł 5,7 tys. ton, a jego wartość 62,8 mln zł. Oznacza to duży wzrost w relacji rok do roku zarówno pod względem ilości, jak i też pod względem wartości.

Jednocześnie w ubiegłym roku w rozkwicie sezonu głośno było o bardzo niskich cenach czereśni w skupie. Hurtowe ceny oscylowały w okolicach 5 złotych za kilogram. Głównym problemem okazał się wtedy niekontrolowany import z Turcji i Uzbekistanu.
- Gdy sezon na polską czereśnię jeszcze się nie zaczął, firmy zaczęły ściągać owoce z Grecji, Serbii czy Turcji - mówił sadownik z okolic Sandomierza - A historie o czereśniach sprzedawanych za 100 zł za kilogram obiegły internet. A potem nagle w Polsce mieliśmy upały i sadownicy mieli zapas czereśni największy od lat. To przełożyło się na ceny.

O co chodzi w internetowej aferze czereśniowej? 

Sprawę "luksusowych" czereśni skomentował wiceprezes Polskiego Związku Sadowników, Krzysztof Czarnecki, który uczestniczył w Konferencji Czereśniowej, koło Sochaczewa w miejscowości Złote. 

- Ta czereśnia, która się pokazała w tej chwili w sklepach, jest sporadycznym towarem i występuje a bardzo małych ilościach i nie wszędzie. Zawsze ta pierwsza czereśnia wywołuje sensacje i zaniepokojenie jak ta cena się ukształtuje. Dwa lata temu jak sobie przypominam, początkowo było to 70 złotych, a w zeszłym już 160 zł za kilogram, a to przez to, że sprowadzana jest z południa Europy lub północy Afryki, gdzie uprawiana jest prawdopodobnie w tunelach - komentuje Krzysztof Czarnecki.

Przedstawiciel branży wyjaśnił, że cena ta ma się nijak do ceny polskiej czereśni, która prawdopodobnie zbierana będzie za około 3 – 4 tygodnie.

- Ja mam taką nadzieję, że nasze czereśnie nie będą z kolei za tanie, a owoc ten ma to do siebie, że jak dobrze się prezentuje, to za dobrą cenę się sprzeda. W zeszłym roku ta rozbieżność w towarze na rynku detalicznym była w granicach 10 – 30 złotych – mówił Czarnecki.

Ile kosztowały czereśnie w poprzednich latach?

Z danych rynku hurtowego Bronisze wynika, że w lipcu 2017 roku kilogram czereśni kosztował około 15 złotych, w 2018 cena spadła do 11 złotych, w 2019 utrzymała się na tym samym poziomie. W 2020 roku widoczna była lekka podwyżka i czereśnia podrożała do 13 złotych, aby w 2021 roku osiągnąć rekordowo niską cenę – 5 złotych na kilogram.

Stawki hurtowe i detaliczne kształtuje przede wszystkim wielkość zbiorów: w 2021 r. wg danych GUS zbiory czereśni w Polsce wyniosły 58 tys. ton, wobec 50 tys. ton w poprzednim roku. W ostatnich dziesięciu latach nieznacznie większe niż w 2021 r. były zbiory czereśni tylko w 2018 r. W latach 2012–2018 import czereśni wahał się wokół 2–8 tys. ton. W 2020 r. przywóz tych owoców wyniósł około 4,7 tys. ton, wobec 2,4 tys. ton w roku 2020. 

Aktualne ceny na rynkach hurtowych owoców TUTAJ! 

  pb na podst. freshmarket,polskiesadownictwo,money.pl
  Fot: Twitter

  Patrycja Bernat
  Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
  Pozostałe artykuły tego autora
  Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
  POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
  01. grudzień 2023 21:45