StoryEditor

Czy uprawa tytoniu to realny zysk dla małych i średnich gospodarstw?

Małe gospodarstwa na Lubelszczyźnie mają dwie drogi rozwoju: powiększyć areał, na co szansa zdarza się rzadko lub prowadzić pracochłonną produkcję specjalistyczną. Tą drugą poszli Agnieszka i Janusz Wursztowie. Prowadzą wielopokoleniowe (od ponad 100 lat) 15-hektarowe gospodarstwo, nastawione na produkcję tytoniu (7 ha). Uprawa ta jest w ich gospodarstwie od II wojny światowej. Oprócz tej wymagającej rośliny uprawiają także zboża.
27.09.2022., 11:09h

Pomysłem, dość popularnym na południu woj. lubelskiego jest obok plantacji roślin jagodowych, uprawa tytoniu.

– Gatunek ten wymaga gleb ciepłych. U nas są one z dodatkiem lessów, ale należą do średnich, około IV klasy bonitacyjnej, choć i zdarzają się lepsze – mówi Janusz Wurszt z miejscowości Dobrozy. Leży ona w gminie Obsza, w której wg ARiMR skoncentrowane jest prawie 1500 ha tej uprawy. Stanowi to 18% powierzchni uprawy tytoniu w skali całego kraju (w powiecie biłgorajskim jest to 56%).

– Prawie każdy z sąsiadów ma obecnie, miał lub będzie miał tytoń. To taka lokalna tradycja, ale też szansa na dochód z naszych małych gospodarstw, choć wymaga zaangażowania do pracy całych rodzin. Problem w tym, że jest to uprawa niestabilna pod względem dochodów – mówi Agnieszka Wurszt.

Agnieszka i Janusz Wursztowie 
Agnieszka i Janusz Wursztowie

Przykładem na to jest sytuacja z dopłatami. – Przed wprowadzeniem dopłat cena sięgała powyżej 10 zł/kg suchych liści. Natomiast po ich wprowadzeniu firmy skupowe wykorzystały to i rolnicy dostawali 5 zł z groszami – wspomina Agnieszka. Tymczasem uprawa wymaga zaangażowania oprócz rodziny, także kapitału oraz staranno...

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 07:25