StoryEditor

Jęczmień wymyka się suszy

Mimo wiosenno-letniej suszy jęczmień ozimy osiąga wysokie plony, co potwierdzają kolejne, krajowe wyniki badań PDO.
22.05.2020., 15:05h
Uprawa wcześnie dojrzewającego jęczmienia ozimego to jeden ze sposobów walki z suszą. Jeśli jednak zjawisko wystąpi wczesną wiosną, tak jak w tym roku, efekt będzie ograniczony. Niedobór wody w marcu i kwietniu spowodował w niektórych rejonach zasychanie dolnych części roślin i redukcję pędów bocznych, co ograniczy plonowanie. W badaniach PDO, w zależności od poziomu agrotechniki, wynoszą one średnio 75–97 dt/ha. Na polach produkcyjnych wyniki te nie są aż tak imponujące, ale nawet ich redukcja o 20–30% jest przyzwoitym i często spotykanym osiągnięciem.

Jeśli zatem zmiana klimatu będzie zmierzać w kierunku łagodniejszych zim, zboże to może zyskać na znaczeniu i wzrośnie jego udział w strukturze zasiewów.

Ważny jest rejon uprawy
Wysokie plony i lepsza jakość ziarna jęczmienia ozimego są łatwiejsze do uzyskania, jeśli uwzględni się dobór odmian do poszczególnych rejonów uprawy. Badania PDO pozwalają bowiem wyróżnić odmiany, które najlepiej plonują w danym rejonie kraju. Po konsultacjach są one wpisane na Listę odmian zalecanych do uprawy na obszarze województw (LOZ).
Cały tekst, w tym wojewódzkie Listy odmi...
Pozostało 21% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. czerwiec 2024 05:06