StoryEditor

Które szkodniki samosiewów rzucą się na rzepak?

Samosiewy rzepaku są swoistym mostem dla chorób i szkodników. Niektóre ze szkodników można efektywnie zwalczyć na samosiewach, a inne przy mniejszej skuteczności, choć i tak będę stanowiły problem. Poniżej przegląd szkodników samosiewów i ich znaczenia. Jeśli któryś z nich bywał w latach poprzednich zagrożeniem, zobacz jak skutecznie go zwalczać na samosiewach.
24.08.2020., 09:08h

Do szkodników które na samosiewach wzmacniają populację (pod względem jakościowym nie ilościowym) należą ślimaki. Samosiewy, zwłaszcza w pobliżu miejsc wilgotnych, łąk, lasów są chętnie zasiedlane przez nie. W przypadku tych szkodników mechaniczne nieszczelnie samosiewów dość mocno ogranicza liczebność ślimaków. Jednak warunek jest jeden –im aktywniej działa narzędzie uprawowe, tym lepiej zniszczy ślimaki. Głębokość działania narzędzi zależy od wilgotności gleby i pory dnia. Gdy zabieg jest robiony w nocy lub późnym wieczorem, to może być on bardzo płytki – 2–3 cm. Gdy jest dzień i gleba sucha, to ślimaki zeszły głębiej, na 5–8 cm i wtedy taka też musi być głębokość uprawy. Warto też przed zabiegiem uprawowym, np. jedną noc przed, zastawać na polu ciężki wał gładki lub ciężki kruszący. Jest on w stanie pozgniatać wiele osobników. Tak przywałowane pole samosiewów uprawia się najpóźniej w następną noc lub deszczowy dzień, kiedy ślimaki zaczną uciekać w poszukiwaniu pokarmu, bo dotychczasowy został mocno zniszczony przez wał.


pomrowik polny – jeden z najpowszechniejszych ślimaków nagich na naszych ...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 22:02