
Nawozy droższe o 70%
Od końca 2024 roku widzimy tendencję spadkową w cenach nawozów, mimo tego w pierwszym kwartale 2025 roku, widoczna była podwyżka cen, która trwała aż do kwietnia.
Zobacz także: Skąd UE będzie importować nawozy, po wprowadzeniu cła na towar z Rosji i Białorusi?
Nawozy mineralne były średnio o 4,7% tańsze niż w 2024 roku. Jednak roczna dynamika spadku cen stopniowo maleje, ponieważ jak zauważa Arkadiusz Zalewski, jeszcze w grudniu 2024 roku, ceny nawozów malały w relacji rok do roku o ponad 15%.
- Ponadto w przypadku nawozów azotowych ceny w kwietniu br. były średnio o 2,8% wyższe niż rok wcześniej, a np. saletra amonowa i mocznik w opakowaniach big-bag podrożały r/r o około 10% - dodaje Zalewski.
Jak zmieniły się ceny produktów rolnych?
I tak mimo wspomnianej wcześniej tendencji spadkowej cen nawozów, były one nadal o średnio ponad 70% droższe niż w roku 2020 w analogicznym okresie.
Istotne jest tutaj to, że tempo wzrostu cen detalicznych nawozów w ciągu pięciu analizowanych lat, było szybsze od tempa cen koszyka skupu podstawowych produktów rolnych, które podrożały o średnio niecałe 60%.
- Nawozy mineralne podrożały średnio o 71,3%, podczas gdy w analogicznym okresie ceny pszenicy w skupie wzrosły o 21,6%, kukurydzy o 26,3%, mleka krowiego o 66,5%, żywca wołowego o 123,2%, a trzody chlewnej zmalały o 2,2% - wylicza Arkadiusz Zalewski.
Według tych danych, nawozy podrożały względem:
- zbóż,
- mleka,
- żywca wieprzowego,
- natomiast potaniały względem żywca wołowego.
Patrycja Bernat
na podst: Arkadiusz Zalewski
Fot: Canva