StoryEditor

SONDA NAWOZOWA: Ceny nawozów będą systematycznie TYLKO ROSNĄĆ. Czy import zdusi ceny krajowych producentów?

Zbliża się wiosna i wzmożony zakup nawozów przez rolników. Nie do końca znany jest stan produkcji i zapasów magazynowych w Grupie Azoty – kluczowego gracza na krajowym rynku nawozów. Ceny surowców rosną, co przełoży się na ceny nawozów. Czy tańsze importowane nawozy zaleją polski rynek? Ile kosztują nawozy w Polsce, a ile rolnicy na świecie płacą za mocznik?
24.01.2024., 12:46h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Rusza Nawozowy Serwis Cenowy! Ceny nawozów na Twój telefon!
  • Kiedy wzrośnie popyt na nawozy?
  • Ceny mocznika na świecie
  • Napięcia na Bliskim Wschodzie, a wzrost cen nawozów
  • Ceny nawozów w Niemczech
  • Agrochem
  • SONDA NAWOZOWA: Jakie są ceny nawozów w Polsce pod koniec stycznia?
  • Systematyczne podwyżki cen nawozów. Import zabierze polski rynek nawozów? 
  • Ceny nawozów azotowych Agrochem Puławy
  • Ceny nawozów wieloskładnikowych w Agrochem Puławy

Rusza Nawozowy Serwis Cenowy! Ceny nawozów na Twój telefon!

Chcesz być na bieżąco z cenami nawozów i aktualną sytuacją na rynku nawozowym? Już 7. lutego br. ruszamy z nową usługą: Nawozowy Serwis Cenowy.

Co zyskasz korzystając z naszego serwisu? Otrzymasz na swój telefon, za pośrednictwem SMS w każdą środę, zbiór aktualnych ceny nawozów mineralnych z terenu całej Polski. Zbierane przez nas regularnie ceny saletry amonowej, soli potasowej czy polifoski trafią dzięki temu bezpośrednio na Twój telefon. Dodatkowo dostaniesz link do raportu rynkowego, w którym została omówiona bieżąca sytuacja na rynku, a także przewidywane trendy w zakresie cen nawozów, nie tylko w Polsce, ale i na Świecie. Postaramy się, aby dzięki temu pytanie "kupować czy nie kupować" nie sprawiało już Tobie tylu problemów!

image

Serwis nawozowy raport rynkowy

FOTO: top agrar

Usługa jest ważna od 7. lutego do 30. Kwietnia. Aby się zapisać, wejdź na adres: lp.topagrar.pl/nawozowy-serwis i korzystaj!

Kiedy wzrośnie popyt na nawozy?

Na rynku nawozów popyt ze strony rolników jest niski i prawdopodobnie wzrośnie wraz z nadejściem terminu na pierwsze nawożenie.

Analitycy rynkowi twierdzą, że ceny mocznika na rynku światowym ostatnio nieznacznie wzrosły, ale nadal są bardzo niskie w porównaniu z innymi nawozami azotowymi. Pojawiają się również oznaki korekty spadkowej na rynku potaż.

Ceny mocznika na świecie

Ceny mocznika z Egiptu, który trafia przede wszystkim do Europy, wzrosły w styczniu o ok. 30 USD do 360 USD za tonę. Za zamówienie w lutym Egipt pobiera obecnie nieco ponad 370 USD za tonę.

Zobacz także: SONDA NAWOZOWA: Ceny nawozów spadają nawet o 100 zł na tonie! Sprawdź, aktualne ceny mocznika, saletry i DAP-u!

Taki wzrost cen może być również sygnałem, że ceny mocznika ugruntowują się na całym świecie.

- Obecnie ceny sprzedaży lokalnych handlowców nie odzwierciedlają jeszcze globalnego wzrostu, ponieważ w portach nadal znajdują się duże zapasy mocznika, które działają jako bufor cenowy, zwłaszcza że popyt ze strony rolnictwa jest bardzo ograniczony. Silniejszy wzrost cen jest prawdopodobny tylko wtedy, gdy zapasy znacznie się skurczą lub popyt wzrośnie – czytamy na agrarheute.

Napięcia na Bliskim Wschodzie, a wzrost cen nawozów

Napięcia na Bliskim Wschodzie przekładają się na opóźnienia w transporcie, a to wpłynie prawdopodobnie na ceny mocznika i nawozów fosforowych.

Według przedstawiciela amerykańskiej firmy StoneX Gropu przez Kanał Sueski przechodzi niewiele dostaw nawozów. Zamiast tego statki wybierają dłuższą i bezpieczniejszą trasę do Stanów Zjednoczonych, co jest oczywiście związane z większymi kosztami. Frach do transportu wg niego wzrósł już z 15 dolarów do 25 dolarów za tonę.

- Jak wcześniej informowaliśmy, dostawy pszenicy przez Kanał Sueski spadły w pierwszej połowie stycznia o prawie 40% do 500 tys. ton. Z powodu ataków Huti na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej – czytamy na ukragroconsult.

Ceny nawozów w Niemczech

Ceny mocznika wzrosły na rynku niemieckim, obecnie na rynku spot w niemieckich portach importowych wynoszą nieco poniżej 435 euro za tonę, o 7 euro więcej niż w zeszłym tygodniu. Za KAS w tym tygodniu w portach importowych cena wynosi prawie 311 euro za tonę, o 10 euro mniej niż w zeszłym tygodniu. AHL bez zmian – 320 euro za tonę. DAP potaniał o 10 euro i kosztuję 630 euro za tonę.

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 15:23