StoryEditor

Niższe plony i zbiory ziemniaków

Miniony sezon, podobnie jak i poprzedni, był trudnym dla plantatorów ziemniaka. Szacunkowe wyniki GUS wskazują, że plony ziemniaków będą w tym roku niższe o ok. 15%, a zbiory o 13% w porównaniu do ubiegłorocznych.
20.12.2019., 16:12h
W minionym sezonie wegetacyjnym bardzo wysoka temperatura powietrza w czerwcu oraz znaczny deficyt opadów przypadały na krytyczne okres w rozwoju ziemniaków. Są to fazy wiązania bulw (tuberyzcji) i początkowego wzrostu masy ziemniaków. W tym czasie plantacje wykazują największe zapotrzebowanie na wodę, a w praktyce z opadów atmosferycznych uzyskały jej w wielu rejonach kraju śladowe ilości. To musiało odbić się zarówno na plonach, jak i zbiorach bulw.

W niewielkim stopniu niedobory opadów ograniczyły potencjał plonotwórczy ziemniaków w gospodarstwach profesjonalnych, które odstawiają towar do przetwórstwa spożywczego i na krochmal, i nawadniają swoje uprawy. Jak komentują tę sytuację – bez nawodnień produkcja ta byłaby nieopłacalna, gdyż plony są wówczas o 50–80% niższe. Gospodarstwa te musiałyby się więc przestawić na inny rodzaj działalności, a w skrajnych przypadkach groziłaby im likwidacja majątku.

Zbiory ziemniaków w kraju rozpoczęły się w sierpniu, a zakończyły w drugiej dekadzie października. Jakość bulw po tegorocznym sezonie jest jednak niska, gorsza niż w roku ubiegłym, z dużym udziałem bulw drobnych i zdeform...
Pozostało 44% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 16:45