StoryEditor

Optymalna ilość wody w glebie

Chociaż najczęściej mówi się obecnie o skutkach kolejnej suszy, to jest w kraju wiele pól, na których wiosną i jesienią tworzą się kłopotliwe zastoiska wody. Problem ten można jednak rozwiązać.
25.10.2019., 15:10h
Niemal co roku brakuje roślinom wody w trakcie wegetacji. Na niektórych polach bardzo kłopotliwy jest także jej wiosenny i jesienny nadmiar, dlatego muszę kontrolować poziom jej rezerw w glebie – mówi Paweł Barczak z miejscowości Wybranowo (woj. kujawsko-pomorskie), gospodarujący na glebach kl. II i III, których ma najwięcej oraz niewielki areał kl. IV.

Jego rozwiązanie objęło pierwszej kolejności pole o dużym potencjale produkcyjnym. Była to kwatera z glebą kl. III, na której jesienią i wczesną wiosną zazwyczaj stagnowała woda na dość dużym areale. – Było jednym z gorszych do uprawy i w plonowaniu, a doprowadziłem je do stanu jednego z najlepszych i najwydajniejszych w gospodarstwie – stwierdza z  satysfakcją rozmówca. Stan ten osiągnął poprzez samodzielne ułożenie w glebie drenów z węży w oplocie polipropylenowym i niemal całoroczne kontrolowanie ilości wody odprowadzanej do rowu melioracyjnego. Do tego zadania niezbędna była zaczepiana do ciągnika koparka łańcuchowa z laserowym niwelatorem, kontrolującym spadek spływów układanych automatycznie węży drenarskich

Cały reportaż z tego korzystnego dla gospodarstwa rozwiązania znajdziesz w wydaniu 11/2019 „top agrar Polska”. Polecam.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 02:03