StoryEditor

Poniedziałek 24 stycznia pod znakiem protestów

Tym razem protestować będą plantatorzy buraka. W poniedziałek, 24 stycznia 2022 r., zapowiedziane są dwa protesty. Organizują się plantatorzy związani ze spółkami Südzucker Polska i Nordzucker Polska.
21.01.2022., 12:01h

Plantatorzy z południa Polski planują spotkać się o godz. 12.00 przed siedzibą Südzucker Polska we Wrocławiu (ul. Muchoborska 6). Mają kilka postulatów:

  • podwyższenie cen kontraktowanych i nadwyżkowych buraków cukrowych – do poziomu minimum 35 €/t;
  • gwarantowanie ceny skupu buraków (zapewnienie minimalnego przychodu);
  • przejrzyste umowy kontraktacji;
  • wyższe premie za wczesne i późne dostawy;
  • szybsze rozliczenie i wypłata należności z tytułu dostarczonych buraków;
  • koszty logistyki ponoszone przez producenta cukru.

Wystosowali petycję do prezesa zarządu Südzucker Polska S.A. Mariusza Pawełka. Czytamy w niej m.in. o poważnym kryzysie w sektorze buraków cukrowych, który jest spowodowany drastycznym wzrostem cen środków produkcji, w szczególności nawozów. Wśród plantatorów umacnia się przekonanie o słuszności rezygnacji z uprawy buraków cukrowych, zwłaszcza, że lepszy dochód można uzyskać z upraw alternatywnych, m.in. z rzepaku, pszenicy ozimej czy kukurydzy. Przejawem tego jest zwiększenie areału zasiewów ozimin u znacznej części plantatorów oraz planowane na wiosnę zasiewy kukurydzy.

Plantatorzy podkreślają, że dotychczasowa propozycja warunków kontraktacji przedstawiona przez Südzucker Polska S.A. (proponowany poziom cen, system premii, terminy płatności i skomplikowany sposób rozliczenia) nie jest do zaakceptowania przez rolników uprawiających buraki cukrowe. Według nich warunki te znacznie odbiegają od oczekiwań i nie pokrywają kosztów produkcji. Przypominają zarządowi o bezpieczeństwie dostaw surowca do zakładów produkcyjnych, czego gwarantem jest godziwa cena za korzenie buraka. Żądamy od Südzucker Polska S.A. traktowania plantatorów buraka cukrowego z należytym szacunkiem!

Protest także na północy

Również o godzinie przed cukrownią w Chełmży (ul. Bydgoska 4) będzie miał miejsce drugi protest. tam rolnicy chcą swoje postulaty, głównie cenowe, przedstawić zarządowi spółki Nordzucker Polska.

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 12:39