StoryEditor

Rozkład zabiegów w oziminach. Kiedy nawozić i kiedy wykonać pierwsze zabiegi insektycydowe oraz fungicydowe?

Oziminy o tej porze roku są dobrej kondycji, w zasadzie warto się zastanowić, czy nie aż w za dobrej kondycji. Wybujałe plantacje wymagają jeszcze większej uwagi w prowadzeniu łanu na wiosnę. Szczególnie pod względem ochrony i regulacji. Przeanalizujmy przebieg pogody, aby dobrze zrozumieć obecną sytuację na polach i przygotować się na możliwe scenariusze na wiosnę.
01.02.2023., 10:02h

Faktycznie, na polach widać bardzo silnie rozwinięte plantacje zbóż ozimych, szczególnie najwcześniej sianego jęczmienia, ale także rzepaków. Choć w przypadku tego ostatniego, w niektórych regionach kraju wystąpiły problemy ze wschodami, spowodowane ulewnymi deszczami po siewie bądź suszą. Rozwojowi roślin sprzyjała pogoda, która po chwilowym ochłodzeniu w grudniu, przybrała iście wiosenny przebieg. Jednak o tej porze roku, tj. w drugiej dekadzie stycznia, nie do końca był to powód do radości, lecz raczej do niepokoju. Tym bardziej że z jednej strony oziminy wznowiły wegetację, a z drugiej widać na roślinach silną presję chorób, na zbożach szczególnie mączniaka i rdzy, a na rzepaku nowe infekcje suchą zgnilizną kapustnych. Szczęśliwie na początku 3. dekady stycznia przyszło ochłodzenie i spadł śnieg. Przeanalizujmy przebieg pogody, aby dobrze zrozumieć obecną sytuację na polach i przygotować się na możliwe scenariusze na wiosnę.

Lekka zima: to dobrze, czy źle dla zbóż ozimych i rzepaku?

Analizę pogody zacznijmy od ostatniej dekady sierpnia, czyli od przebiegu pogody po zbiorze przedplonu. Zbiega się to z okresem siewów rze...

Pozostało 94% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 14:45