StoryEditor

Siewy słonecznika ruszyły – warunki są idealne

Wczoraj, w poniedziałek 29.04.2024 r., miało miejsce losowanie poletek oraz siew odmian zgłoszonych przez firmy hodowlano-nasienne i dystrybucyjne w ramach porównania odmian, które od 4 lat jest prowadzone pod Pągowem na północnej Opolszczyźnie.

55 odmian słonecznika

Jak informowaliśmy wczoraj u rolnika spod Namysłowa, pana Dariusza Kluski, miały miejsce siewy słonecznika.

Warto tutaj dodać, że w porównaniu bierze udział 12 firm (Agro Youmis, BASF, Farmsaat, KWS, Lidea, Limagrain, Osadkowski, Cotreva Pioneer, R.A.G.T., Saaten Unin, Syngenta, Top Nasiona), które zgłosiły aż 55 odmian. Co ciekawe, dzięki temu, że Dariusz Klusko przeznaczył na ten cel większe pole, jest możliwość przeprowadzenia doświadczenia w dwóch blokach. Zatem każda odmiana będzie zasiana w różnych miejscach pola. Pozwoli to na jeszcze lepsze sprawdzenie reakcji jej na lokalne warunki uprawy.

- Kolejny raz już po raz czwarty zakładamy poletka słonecznika. Tym razem mamy 12 firm nasiennych, a w tym aż 55 odmian. W tym roku dysponujemy również większym areałem pod zasiewy, dlatego mamy możliwość zrobienia powtórzenia. 55 odmian siejemy na jednym polu i całość przenosimy, te klony na kolejne pole. Dzięki temu uzyskamy lepszy, bardziej wiarygodny wynik – mówi Dariusz Klusko.

Zobacz także: Stan zboża w magazynach. Dopłaty tworzą problem z rozładowaniem nadwyżki?

Jaka gleba pod siew słonecznika jest nalpesza?

Słonecznik zasiany jest na glebie lekkiej, zaliczonej do V klasy bonitacyjnej. Splot warunków pogodowych oraz jakość gleby prawiły, że warunki do siewu są idealne – nagrzała się ona już do ok. 20 st. C, a ponadto jest dość wilgotna. Zatem wschody będą szybkie.

- Znajdujemy się na polu pod słonecznik, tutaj jest V klasa gleby. Jeżeli chodzi o termin siewu, to uważam, że Ci co zasiali wcześniej, mogą nie być w dobrych humorach. Ci, co sieją dzisiaj to gleba jest nagrzana, jest około 20 stopni, więc są to bardzo dobre warunki do siewu. Słonecznik jest rośliną bardziej ciepłolubną – dodaje.

- Jeżeli mowa też o wschodach, to na polach gdzie słonecznik był siany w zeszłym roku, widać jak rosną samosiewy. One nie mają problemu z przymrozkami. Zasiany słonecznik, gdy przychodzą chłody, a do tego woda, która dodatkowo obniża temperaturę, może spowodować wolniejsze wschody, słonecznik zalega w ziemi i czeka na odpowiednie warunki – mówi Dariusz.

image

Sezon słonecznikowy wystartował - losowanie poletek i siew odmian

Poletka można odwiedzać w trakcie wegetacji. Dostępne są w Wojciechowie koło Namysłowa. W tej samej lokalizacji, pod koniec wegetacji organizowany będzie Dzień Słonecznika.

Zobacz film z tego wydarzenia.

Tomasz Czubiński, Bernat Patrycja

Film i montaż: dr Mariusz Drożdż

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 14:16