StoryEditor

Spotkanie plenerowe Klubu SoilTeq

Klub SoilTeq, inicjatywa firmy Soufflet Agro Polska, zrzesza rolników preferujących zasady zrównoważonego rolnictwa. Model ten jest pośrednią formą uprawy pól, pomiędzy technologią ekologiczną a konwencjonalną. W jej zakres wchodzi m.in. ochrona gleby przed erozją poprzez minimalizację zabiegów uprawowych, czy wprowadzanie roślin poplonowych i przedplonowych do płodozmianu.
06.11.2018., 13:11h
Tematem przewodnim spotkania była uprawa bezorkowa, którą zaprezentował David Guy, francuski rolnik, dyrektor i agronom firmy Sky Agriculture oraz Ryszard Kajper – rolnik, właściciel 870-hektarowego gospodarstwa w miejscowości Okmiany, woj. dolnosląskie, użytkujący agregat uprawowo-siewny Easy Drill firmy Sky. Prelegent z Francji zwrócił m.in. uwagę na potrzebę innego podejścia do rolnictwa z powodu zmian klimatycznych, nasilających się anomalii pogodowych i wzrostu emisji CO2. W ostatnim elemencie rośliny poplonowe mogą być jednym z rozwiązań zatrzymania węgla w glebie, a wzrost materii organicznej w glebie pozwala zmagazynować dodatkowo 0,5 mln l/ha wody. Ilość ta, zdaniem zagranicznego eksperta, może w uprawach znacząco ograniczyć skutki suszy. – We Francji plon zbóż już od około 15 lat nie rośnie, gdyż wyczerpał się ich potencjał genetyczny i standardowe możliwości środków produkcji. Teraz nadszedł czas na poprawę urodzajności gleb – dodał David Guy, uzasadniając potrzebę zmiany podejścia do uprawy gleby.

Ważnym elementem innego podejścia do potrzeb gleb jest też uprawa poplonów. Niektóre z nich pobierają azot z powietrza i wprowadzają go do gleby w ilości 100–200 kg/ha/rok. Pierwiastek ten oraz inne składniki pokarmowe nie są też w tej technologii wypłukiwanie do głębszych warstw gleby, co pozwala uzyskać oszczędności na nawożeniu. – Materia organiczna jest ponadto pokarmem dla makro- i mikrofauny glebowej, zwłaszcza dżdżownic, co zwiększ aktywność biologiczną gleb – podkreślił francuski gość korzyści wprowadzania do płodozmianu tej grupy roślin.

Elementem praktycznym spotkania klubu SoilTrq była prezentacja pracy agregatu Easy Drill przez Ryszarda Kajpera, właściciela gospodarstwa w Okmianach. Maszyna jest jednym z rozwiązań, które umożliwiają praktyczne stosowanie technologii Soilteq. Podczas jednego przejazdu może wysiać 3 gatunki roślin na różnych głębokościach. Zdaniem producenta, obniża również koszt upraw polowych poprzez obniżenie mocy ciągników i wydatków na inne zestawy uprawowe. Siewnik ten umożliwia też uprawę wspólną roślin – poplonu z uprawą plonu głównego. Siewnik wyposażony jest w 3 zbiorniki z których można wysiewać nasiona i nawozy na dwie głębokości i w innej dawce. Trzeci zbiornik pozwala na jednoczesny wysiew nawozu lub nasion z produktami ze zbiornika 1 (uprawa główna) lub 2 (nasiona lub nawóz). Regulowana głowica rozdzielająca odpowiada za utrzymanie normy wysiewu. Z kolei talerz wysiewający otwiera bruzdę siewną pod kątem 3,5–1,5°, umożliwiając równomierny wysiew nasion. – Wąski zakres uprawy gleby ogranicza znacząco możliwość kiełkowania chwastów – wyjaśnił gospodarz ważną zaletę tej maszyny. Pneumatyczne sterowanie siewnika pozwala natomiast na niezależne dystrybuowanie nawozu i nasion.

Wybrane parametry techniczne siewnika Essy Drill, modelu W 6000 Fertisem:
  • szerokość robocza – 6 m
  • pojemność zbiornika głównego – 4100 l
  • pojemność zbiornika trzeciego („pro”) – 120 l
  • liczba sekcji wysiewających – 36
  • docisk – 0–250 kg (według potrzeb dla gleby mokrej i przesuszonej)
  • rozstaw rzędów – 16,6 cm
  • prędkość robocza – 6–12 km/godz.
  • zapotrzebowanie mocy – 150–210 HP (1 HP = 1,01 KM).
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 22:29