StoryEditor

Trawa pod butami Lewandowskiego zasilana nawozami z Grupy Azoty

Tym razem, coś luźniejszego - z pogranicza rolnictwa i sportu. W kraju mamy półmetek rozgrywek piłkarskich. Tymczasem niemiecka Bundesliga co roku walczy o palmę pierwszeństwa wśród europejskich organizacji piłkarskich z Hiszpanami, Włochami, Anglikami i czasem z Francuzami. Okazuje się, że od kilku już lat trawa na stadionach u naszych zachodnich sąsiadów zasilana jest nawozami z firmy wchodzącej w skład Grupy Azoty.
19.04.2019., 10:04h
Grupa Azoty przejęła firmę Compo Expert. Jest to znany także na naszym rynku globalny producent nawozów specjalistycznych. Co ciekawe Compo sprzedaje produkty  do blisko 100 krajów. Spółka od wielu lat posiada bardzo mocną i ugruntowaną pozycję w Europie.

Compo Expert miała udział w piłkarskich Mistrzostwach Europy w Polsce i na Ukrainie – EURO 2012, gdzie dr Fritz Lord przeprowadził kilka seminariów z zakresu odpowiedniego utrzymania i nawożenia muraw we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. W 2018 r. firma zaleciła również koncepcje nawożenia stadionów w Rosji na mistrzostwa świata. Już dwa lata wcześniej rozpoczęto programy edukacyjne i warsztaty dla osób odpowiedzialnych za stan muraw podczas tego turnieju. Miejsca gdzie odbywały się szkolenia są imponujące: Allianz Arena w Monachium, Golf Club Tegernsee oraz stadiony Lokomotivu i Spartaka Moskwa, a także Klub Golfowy Skolkovo.

Compo Expert może też pochwalić się wybitnymi specjalistami w swojej dziedzinie. Jednym z nich jest dr Fritz Lord – globalny kierownik ds. muraw.
Przedstawiamy ekskluzywny wywiad z doktorem na temat nawozów specjalistycznych produkowanych w Compo Expert.Compo Expert posiada szeroką gamę produktów obejmującą nawozy do muraw stadionowych. Kim są klienci firmy i użytkownicy jej produktów? Czy firma współpracuje z jakimiś klubami?


Aby stworzyć i zagwarantować wysoką funkcjonalność boisk piłkarskich, potrzebna jest bardzo złożona i zróżnicowana koncepcja nawożenia. Compo Expert od ponad 60 lat jest niezawodnym partnerem w nawożeniu muraw sportowych. Profesjonalny program utrzymania trawników firmy przewiduje stosowanie nawozów granulowanych o spowolnionym działaniu, nawozów specjalnych – np. mikrobiologicznych, organicznych, preparatów płynnych, biostymulatorów i preparatów poprawiających nawodnienie gleby.
Nasze produkty trafiają do użytkowników końcowych poprzez rozbudowaną sieć dystrybucyjną. Stosowane są na większości stadionów niemieckiej Bundesligi, np. Allianz Arenie w Monachium nagrodzonej w konkursie Pitch of the Year – Murawa Roku – w 2015 dla boisk najlepiej przygotowanych do rozgrywek. Jest to także Mercedes-Benz Arena w Stuttgarcie nagrodzona Pitch of the Year 2017 r. czy BayArenie w Leverkusen, która zdobyła tę nagrodę w roku Year 2018.


Czym muszą charakteryzować się takie nawozy?


Profesjonalne i nowoczesne nawozy trawnikowe muszą spełniać określone wymagania dotyczące optymalnych właściwości fizycznych i chemicznych, takie jak dobra rozpuszczalność granulatu, brak pylenia podczas aplikacji, wysoka skuteczność składników odżywczych oraz ekologiczność czyli odporność na wymywanie.


Wydaje się więc, że nawozy te można stosować również na polach golfowych?


Zasadniczo tak, jeśli chodzi o technikę, preparaty i jakość nawozów. Niektóre z tych nawozów są zatem stosowane do nawożenia murawy na fairwayach. Natomiast na greenach, gdzie trawa przycinana jest na bardzo niewielką wysokość, konieczne jest nawożenie drobniejszym granulatem oraz preparatami płynnymi. Firma oferuje specjalne nawozy do pól golfowych o drobnej granulacji i o różnych formułach np. Floranid Twin Eagle-Portfolio, Fertilis Speed, Fertilis Swing, Kali Gazon. 


Jak należy nawozić tereny trawiaste takimi nawozami?

Ze względu na mniejszą intensywność i częstotliwość użytkowania, tereny trawiaste i murawy o niskich wymaganiach nawozi się preparatami o niższej zawartości azotu. Ponadto, warunki glebowe na polach golfowych czy boiskach do piłki nożnej są zupełnie inne od piaszczystych gleb według standardów DIN. Do tego, często dochodzi jeszcze kwestia kosztów, przynajmniej w przypadku trawników o przeznaczeniu innym niż do uprawiania sportów. Compo Expert posiada w ofercie odpowiednie produkty dla tego segmentu, takie jak stabilizowane nawozy mineralne czyli linia Novatec, a także niektóre nawozy o spowolnionym działaniu i o kontrolowanym uwalnianiu – linia Enforce i niektóre produkty linii Basatop.


Na które rynki eksportują Państwo nawozy? Czy sprzedajecie tylko do krajów europejskich czy również na rynki poza Europą?

Oczywiście Europa, w szczególności Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy - to najwięksi odbiorcy produktów do utrzymania trawników. Jednak Compo Expert sprzedaje nawozy zarówno w Europie, jak i poza nią. W Skandynawii, Azji i Ameryce Południowej nastąpiły pod tym względem pozytywne zmiany, a wraz z nimi pojawiło się wiele wyzwań związanych z utrzymaniem innych gatunków traw.


Co wyróżnia nawozy Compo Expert na tle konkurencji?

Naszym atutem jest to, że posiadamy własną fabrykę i własne centrum badawczo-rozwojowe. Oznacza to, że wszystkie produkty powstają zgodnie z wysokimi oczekiwaniami technologicznymi i naukowymi, a wszystkie etapy produkcji, od koncepcji po produkt końcowy, są realizowane zgodnie z naszą filozofią jakości. Tak więc jakość, funkcjonalność i zdolność rozwiązywania problemów związanych z utrzymaniem terenów zielonych są naszymi najważniejszymi wyróżnikami.
Przykładowo, innowacyjna technologia podwójnego azotu w nawozach Floranid Twin gwarantuje najwyższy na rynku wskaźnik aktywności oraz nieosiągalną przez innych producentów wydajność azotu. Wszystkie te nawozy są tzw. granulatami złożonymi, co oznacza, że każda granulka zawiera takie samo stężenie składników odżywczych. Zapewnia to równomierne rozprowadzenie substancji odżywczych i optymalnie nawożenie. Jednak w rywalizacji z konkurencją nie chodzi wyłącznie o jakość produktu. Sukces w tym względzie jest efektem pracy licznego zespołu dobrze wykwalifikowanych i szanowanych przedstawicieli handlowych i konsultantów Compo Expert, którzy rozumieją, na czym polega partnerstwo w kontaktach z osobami utrzymującymi murawę i ogrodnikami i dostarczają im koncepcje oraz rozwiązania na miarę przyszłych wyzwań.


Słyszeliśmy, że nadano Panu specjalny przydomek nawiązujący do Pana profesji  – papież muraw. Co Pan na to?
 
Nie jestem entuzjastą przydomków. Myślę, że moje prawdziwe nazwisko, Lord, nawiązuje do murawy – choćby do słynnych angielskich trawników. Moje zamiłowanie do trawników jest dobrze znane. Od ponad 11 lat pracuję w Compo Expert w tym segmencie. Miałem więc okazję zdobyć bogate doświadczenie na całym świecie. Jestem wiceprezesem European Turfragrass Society, a także członkiem zarządu International Turf Society, członkiem BIGGA i GCSAA. Pełniąc te funkcje, zawsze reprezentuję również kompetencje Compo Expert w tej dziedzinie.

Rozmawiał Paweł Kwiek.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 14:13