StoryEditor

Zebrać groch bez strat

Strączkowe to rośliny wyjątkowo wrażliwe na błędy agrotechniczne. Ostatnie z nich można popełnić w czasie zbioru. I choć groch wydaje się stosunkowo prosty do koszenia, to i tutaj można popełnić kilka błędów.
27.07.2021., 12:07h

Pierwszym, najważniejszym warunkiem zbioru grochu przy minimalizacji strat, jest... utrzymanie plantacji wolnej od chwastów. To one nie tylko zabierają składniki pokarmowe i wodę, ale znacznie utrudniają zbiór. W obecnej sytuacji nie ma już dopuszczonego dikwatu do desykacji. W skrajnych przypadkach można zastosować glifosat, ale nie wolno tego robić na plantacji, z której nasiona przeznaczone są na materiał siewny.

Jeżeli mamy plantację czystą, to groch kosić łatwiej. Jednak i tu ważna jest wysokość koszenia i parametry pracy kombajnu. Praktyczny przykład jak to robić pokazuje specjalista z Hodowli Roślin Smolice Grupa IHAR z gospodarstwa w Przebędowie, które specjalizuje się w uprawie roślin strączkowych – Pan Radosław Kazuś. Zobacz artykuł w sierpniowym numerze „top agrar Polska” od str. 106.

tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 16:31