Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

5. ognisko ASF: wirus znów zaatakował w Wielkopolsce

Obrazek

Niestety afrykański pomór świń nie zamierza się zatrzymać w woj. wielkopolskim. Nabiera tempa, coraz więcej gmin i powiatów jest narażonych na epidemię. 

Dorota Kolasińska30 czerwca 2022, 14:17
Jak informuje GIW, wczoraj - 29.06.22 wyznaczono 5. ognisko afrykańskiego pomoru świń w tym roku. 
Wirus pojawił się w gospodarstwie, w którym utrzymywano 105 świń (13 loch, 29 prosiąt, 16 warchlaków, 47 tuczników), które jest położone w miejscowości Karmin, w gminie Śmigiel, w powiecie kościańskim w Wielkopolsce. Był to obszar objęty ograniczeniami. Ognisko znajdowało się blisko 1. i 2. ogniska ASF. 

- W gospodarstwie, w którym wykryto ognisko ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego - podaje GIW. Dotychczas wyznaczono 4 ogniska w woj. wielkopolskim i 1 ognisko w woj. warmińsko-mazurskim. 


Sytuacja dot. ASF w UE 

Według stanu na dzień 27 czerwca w UE od początku tego roku wyznaczono 175 ognisk ASF, z czego najwięcej w Rumunii (163 ogniska). Natomiast najwięcej przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików wykryto w Polsce, ze wszystkich liczących 3779 w UE, prawie 1/3 wyznaczono w naszym kraju.  

O poprzednich przypadkach i ogniskach możesz przeczytać TUTAJ. 

oprac. dkol na podst. GIW
Fot. Envato Elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy