StoryEditor

ARiMR na Podlasiu przyjmuje wnioski o rekompensaty

Rolnicy z wyznaczonych gmin w woj. podlaskim mogą od 29 kwietnia do 29 lipca 2015 r. składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o przyznanie rekompensat finansowych. Jednak tylko wtedy, gdy nie dostosują swoich gospodarstw do "Programu bioasekuracji" i zdecydują się na rezygnację z hodowli trzody.
29.04.2015., 15:04h

"Program bioasekuarcji" powstał w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Będzie on wdrażany w latach 2015 - 2018 na podstawie stosownego rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Programem bioasekuracji objęci są rolnicy z województwa podlaskiego z następujących powiatów:

  • sejneńskiego (gminy: Giby i Sejny z miastem Sejny),
  • augustowskiego (gminy: Lipsk i Płaska),
  • białostockiego (gminy: Czarna Białostocka, Gródek, Supraśl, Wasilków i Michałowo),
  • sokólskiego (gminy: Dąbrowa Białostocka, Janów, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka i Szudziałowo).

Rolnicy z tych terenów, którzy hodują trzodę chlewną, aby nie dopuścić do szerzenia się afrykańskiego pomoru świń (ASF), muszą dostosować swoje gospodarstwa do wymagań określonych w "Programie bioasekuracji". Mają na to czas do 29 maja 2015 r. Jeżeli jednak uznają, że nie będą dostosowywać swoich gospodarstw w tym terminie do założeń programu, wówczas muszą złożyć do powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności oświadczenie, że gospodarstwo nie spełni wymagań określonych w "Programie bioasekuracji".

W takim przypadku powiatowy lekarz weterynarii, po przeprowadzeniu kontroli w gospodarstwie, wyda decyzję nakazującą zabicie świń utrzymywanych w gospodarstwie lub poddanie ich ubojowi oraz zakazującą wprowadzania do gospodarstwa i utrzymywania w nim zwierząt z gatunków wrażliwych (sus scrofa) przez okres obowiązywania Programu, czyli do 31 grudnia 2018 r. Takiemu rolnikowi będą wówczas przysługiwały rekompensaty finansowe.

Pierwszą z nich będzie odszkodowanie za zabite lub poddane ubojowi zwierzęta, które będzie wypłacane przez powiatowego lekarza weterynarii. Drugą formą pomocy dla takich rolników będą rekompensaty finansowe za nieutrzymywanie świń w gospodarstwie. Będą one wypłacane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na podstawie decyzji kierownika biura powiatowego ARiMR.

Wnioski o przyznanie rekompensat należy składać od 29 kwietnia 2015 r. do 29 lipca 2015 r. w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Do składanego wniosku należy dołączyć:

  • kopię decyzji nakazującej zabicie lub poddanie ubojowi świń utrzymywanych w gospodarstwie, wydanej przez powiatowego lekarza weterynarii;
  • dokumenty potwierdzające jej wykonanie;
  • kopię oświadczenia złożonego do powiatowego lekarza weterynarii, że gospodarstwo nie spełni wymagań określonych w programie.

oprac. bcz na podstawie ARiMR

Fot. Janusz

 

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 01:04