StoryEditor

ASF – 34 km płotu na granicy województw gotowe

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu poinformowała o zakończeniu prac budowlanych na granicy województw mazowieckiego i świętokrzyskiego. Ogrodzenie ma pomóc w walce z afrykańskim pomorem świń. 
11.01.2021., 15:01h
Prace były prowadzone z nakazu wojewody świętokrzyskiego w nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski obejmujących powiaty starachowicki, ostrowiecki i opatowski. Powodem była konieczność zatrzymania migracji dzików i zahamowanie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń z Mazowsza do woj. świętokrzyskiego. 

Wraz z końcem 2020 r. prace sfinalizowano, a ich efektem jest 24 km odcinek ogrodzenia w Nadleśnictwie Starachowice oraz 10 km odcinek na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Łączny koszt ogrodzenia to 700 tysięcy złotych.

Jakie ogrodzenie na dziką zwierzynę? 


Ogrodzenie zostało wykonane w technologii podobnej do grodzeń obecnie stosowanych na terenie nadleśnictw do zabezpieczania upraw przed szkodami od zwierzyny, z koniecznymi modyfikacjami uzgodnionymi pisemnie z wojewodą świętokrzyskim. Polegają one na zamontowaniu w dolnej części ogrodzenia z siatki stalowej żerdzi zabezpieczających oraz na tym, że zamiast słupków rozstawionych co 4 m są one ustawione gęściej – co 2 m. W ciągu ogrodzenia zbudowane zostały także bramy umożliwiające komunikację i realizację prac z zakresu gospodarki leśnej – informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. 

Oprac. dkol na podst. radom.lasy.gov.pl
Fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 09:41