StoryEditor

Kolejne ognisko ASF w powiecie poznańskim!

Afrykański pomór świń znowu pojawił się w wielkopolskim gospodarstwie. Ostatnie ognisko w tej samej gminie wykryto półtora miesiąca temu. 
12.09.2023., 08:09h

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w powiecie poznańskim w gminie Murowana Guślina w miejscowości Starczanowo wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń. Tym razem ognisko wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 19 tuczników. 

Poprzednie ognisko w tej gminie wyznaczono 24.07 w miejscowości Białęgi. Wirus pozostał aktywny przez półtora miesiąca na tym terenie. Co ciekawe w powiecie nie wykryto działalności wirusa w populacji dzików w tym roku. Gospodarstwo znajduje się w strefie czerwonej.

- Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami wynikającymi z rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczenie obszaru zapowietrzonego i zagrożonego, prowadzenie dochodzenia epidemiologicznego - informuje GIW. 

To już 4 ognisko w woj. wielkopolskim. W Polsce do 11 września wykryto 2128 przypadków u dzików. 

Sytuacja związana z ASF w UE

W UE liczba ognisk rośnie lawinowo. Do 11 września w Unii Europejskiej wyznaczono 1316 ognisk ASF w populacji świń i 5762 przypadków u dzików. Najgorsza sytuacja jest w Rumunii (587) i Chorwacji (669). Bardzo dynamiczna sytuacja jest również we Włoszech, wyznaczono już 15 ognisk. 


Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 13:32