StoryEditor

ASF: Komisja wyznaczyła nowe obszary

Komisja Europejska rozszerza strefy z ograniczeniami oraz ochronne na terenie Polski. Sprawdź, jak daleko leży Twoje gospodarstwo.
27.01.2020., 11:01h

W związku z ostatnimi przypadkami afrykańskiego pomoru świń w Polsce i pozostałych krajach dotkniętych chorobą, Komisja Europejska postanowiła zmienić zasięg obszarów ochronnych, z ograniczeniami oraz zagrożonych na terenie Wspólnoty.

 

Jak czytamy w decyzji wykonawczej z 20.01.2020 r. odnośnie do naszego kraju: w styczniu 2020 r. odnotowano kilka nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików w powiatach zielonogórskim i wschowskim na obszarach wymienionych obecnie w części II załącznika do decyzji wykonawczej 2014/709/UE, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie obszarów wymienionych w jego części I. Te przypadki ASF oznaczają wzrost poziomu ryzyka. W związku z tym wspomniane obszary Polski wymienione w części I załącznika (strefy ochronne), na których wystąpiły te ostatnie przypadki afrykańskiego pomoru świń, powinny być teraz wymienione w części II tego załącznika, czyli stać się terenem z ograniczeniami.

 

Aby uwzględnić niedawne zmiany sytuacji epidemiologicznej w zakresie afrykańskiego pomoru świń w Unii oraz aby zwalczać ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się tej choroby w Belgii, na Litwie, w Polsce i Bułgarii wyznaczono nowe obszary podwyższonego ryzyka.

 

Przypominamy, że:

  • załącznik I określa teren ochronny – strefę żółtą
  • załącznik II określa teren z ograniczeniami – strefę czerwoną
  • załącznik III określa teren zagrożony – strefę niebieską.

ASF, afrykański pomór świń, Decyzja wykonawcza Komisji 2014/709/UE, strefa ochronna ASF, strefa z ograniczeniami ASF, strefa zagrożenia ASF.

ASF mapa

Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 21:18