Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF: Pomór wykryty na zachodzie Niemiec przy granicy z Holandią

Obrazek

Gospodarstwo utrzymujące 280 loch i 1500 prosiąt w Emsbüren w powiecie Emsland w Dolnej Saksonii padło ofiarą wirusa ASF. Niemieckie służby weterynaryjne potwierdziły wcześniejsze podejrzenia o możliwości identyfikacji pomoru w tym gospodarstwie, położonym blisko granicy z Holandią. Trwa likwidacja stada.

Bartłomiej Czekała3 lipca 2022, 08:17
Jak informuje portal topagrar.com, na początku było to tylko podejrzenie, a teraz to gorzka prawda: ASF dotarł do Dolnej Saksonii. Potwierdził  to Instytut Friedricha Löfflera (FLI), a ogłosiła minister rolnictwa Dolnej Saksonii Barbara Otte-Kinast podczas sobotniej konferencji prasowej w Hanowerze.
Dotknięta jest ferma loch w gminie Emsbüren w południowym Emsland, która utrzymuje 280 loch i ok. 1500 prosiąt. Po tym, jak rolnik wykrył objawy kliniczne – gorączkę, brak apetytu – u swoich loch i skonsultował się ze swoim weterynarzem, próbki zostały przesłane do Krajowego Urzędu Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności (LAVES) w Dolnej Saksonii w celu zbadania.
Likwidacja stada została zaplanowana  na niedzielę. Obecnie bada się, czy inne gospodarstwo kontaktowe w regionie Freren nie wymaga likwidacji stada . W ciągu ostatnich kilku dni to gospodarstwo otrzymało prosięta od hodowcy loch z gminy Emsbüren.
Obecnie przygotowywane jest utworzenie 10-kilometrowej strefy z ograniczeniami, która rozciąga się na sąsiednią dzielnicę Bentheim. Strefa obejmie również granicę Nadrenii Północnej-Westfalii.
Jak podają niemieckie służby,  strefie wykluczenia znajduje się 296 gospodarstw utrzymujących 195 000 trzody chlewnej. Są w tych stadach obecnie pobierane próbki krwi od podejrzanych zwierząt i badane pod kątem przeciwciał. Przemieszczanie świń, produktów wieprzowych i obornika do strefy zagrożonej jest zabronione aż do odwołania. 
Władze przygotowują też ogólne dekrety, które między innymi określają dokładne granice obszarów objętych ograniczeniami. Mają one zostać opublikowane w poniedziałek i wejdą w życie we wtorek.
oprac. bcz

Mapa. Google Maps
Źródło: topagrar.com

Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy