StoryEditor

ASF w cieniu koronawirusa – nie wstrzymujmy polowań

Hodowcy trzody chlewnej apelują o niezwłoczne określenie warunków wykonywania odstrzałów sanitarnych dzików w czasie obowiązywania ograniczeń związanych z walką z epidemią koronawirusa. Tymczasem Polski Związek Łowiecki twierdzi, że walka z wirusem ASF jest istotnym powodem do opuszczenia domu i apeluje, aby nie wstrzymywać polowań. 
30.03.2020., 12:03h
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG przypomniał, że epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany i nadzieje związane z wejściem w życie specustawy przeciwko ASF i skutecznym ograniczeniem populacji dzików. Priorytetem stała się bowiem walka z COVID-19, co jest zrozumiałe, gdyż koronawirus jest niebezpieczny dla ludzi, a wirus afrykańskiego pomoru świń jest groźny tylko dla świń i dzików. 

– Nie zapominajmy jednak, że wirus ASF ma znaczący wpływ i stanowi podstawę utrzymania wielu rodzin rolniczych, pracowników sektora przetwórczego oraz drenuje budżet państwa. Polowania zostały wstrzymane, a myśliwi zastanawiają się czy mogą polować w związku z ograniczeniami w wychodzeniu z domu. Niezbędne są wytyczne dla myśliwych, które jednoznacznie umożliwią wykonywanie polowań, szczególnie tych wykonywanych w ramach odstrzału sanitarnego. Obecnie w wielu rejonach populacja dzików utrzymywana jest na zbyt wysokim poziomie, co zagraża zapewnieniu ciągłości produkcji mięsa wieprzowego – napisał w oświadczeniu Aleksander Dargiewicz prezes KZPPTCh, POLPIG. 
Tymczasem na stronach internetowych Polskiego Związku Łowi...
Pozostało 60% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 19:18