StoryEditor

ASF w natarciu. Jest kolejne ognisko!

Ognisk ASF przybywa w zastraszającym tempie. Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła właśnie 25 ognisko. Tym razem choroba pojawiła się na Dolnym Śląsku.
21.07.2021., 10:07h

ASF się rozpędza. Ostatnio co kilka dni wybucha nowe ognisko. W tym roku mamy ich już 25. Warto zauważyć, że w ubiegłym roku do 21 lipca wirusa w populacji świń wykryto „tylko” 7 razy.

Tym razem Dolny Śląsk

Najnowsze ognisko wykryto na Dolnym Śląsku. Wirus zaatakował chlewnię położoną w miejscowości Parowa w powiecie bolesławickim.  Gospodarstwo utrzymywało 60 świń w cyklu zamkniętym.

- Wynik badania otrzymaliśmy w sobotę wieczorem, a w poniedziałek świnie zostały zabite i zutylizowane. Najprawdopodobniej przyczyną pojawienia się choroby było zawleczenie wirusa z lasu, który znajduje się wokół gospodarstwa. A że zaczyna się sezon jagodowo-grzybowy, to sporo osób udaje się na spacery – wyjaśnia w rozmowie z nami lek. wet. Joanna Ligór-Tkacz, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bolesławcu.

 Dodaje, że w promieniu 10 km od gospodarstwa nie ma żadnych chlewni, więc przynajmniej w tym przypadku nie będzie konieczności wybicia zdrowych świń. Ligór-Tkacz zaznacza także, że gospodarstwo w Parowie właściwie spełniało warunki bioasekuracji.

- To dość zaskakujące, że wirus pojawił się akurat tam, w tak dobrze zabezpieczonym gospodarstwie – wyjaśnia lekarz.

ASF w natarciu

Ognisko w Parowej to pierwsze ognisko w powiecie bolesławickim i trzecie na Dolnym Śląsku w tym roku.

Z danych Inspekcji Weterynaryjnej wynika, że od początku roku stwierdzono w Polsce 25 ognisk ASF u świń w 10 województwach oraz 1840 ognisk ASF u dzików w 9 województwach. 

10 mln zł na 25 ognisk

Warto dodać, że koszty zwalczania tych 25 ognisk wynoszą ok. 10 mln zł, z czego na odszkodowania przypadnie ok. 4,3 mln zł.

Jak ochronić świnie przed ASF?

W celu ograniczania ryzyka zakażenia świń wirusem ASF, Inspekcja weterynaryjna przypomina, by ściśle przestrzegać zasad bioasekuracji i"

 • nie kupować świń nieoznakowanych i bez świadectwa weterynaryjnego
 • nie skarmiać zwierząt paszą niewiadomego pochodzenia ani produktami (w tym resztkami, zlewkami) pochodzenia zwierzęcego;
 • unikać kontaktu z padłymi świniami (lub dzikami)
 • zabezpieczyć budynki, w których są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych;
 • utrzymywać świnie w budynkach, w których nie są jednocześnie utrzymywane inne zwierzęta gospodarskie kopytne;
 • zabezpieczać budynki inwentarskie, magazyny pasz oraz miejsca przechowywania ściółki przed dostępem zwierząt dzikich (w tym gryzoni);
 • zrezygnować z udziału w polowaniach;
 • nie wnosić do gospodarstw części dzików;
 • zachowywać podstawowe zasady higieny:
 • zastosować maty dezynfekcyjne na wjazdach i wyjazdach do gospodarstw i przed wejściami do budynków inwentarskich;
 • uniemożliwić osobom postronnym wchodzenie do budynków, w których utrzymywane są świnie.

 Kamila Szałaj

Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 11:21