Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

ASF w natarciu. Jest kolejne ognisko!

Ognisk ASF przybywa w zastraszającym tempie. Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła właśnie 25 ognisko. Tym razem choroba pojawiła się na Dolnym Śląsku.

Kamila Szałaj21 lipca 2021, 10:44

ASF się rozpędza. Ostatnio co kilka dni wybucha nowe ognisko. W tym roku mamy ich już 25. Warto zauważyć, że w ubiegłym roku do 21 lipca wirusa w populacji świń wykryto „tylko” 7 razy.

Tym razem Dolny Śląsk

Najnowsze ognisko wykryto na Dolnym Śląsku. Wirus zaatakował chlewnię położoną w miejscowości Parowa w powiecie bolesławickim.  Gospodarstwo utrzymywało 60 świń w cyklu zamkniętym.

- Wynik badania otrzymaliśmy w sobotę wieczorem, a w poniedziałek świnie zostały zabite i zutylizowane. Najprawdopodobniej przyczyną pojawienia się choroby było zawleczenie wirusa z lasu, który znajduje się wokół gospodarstwa. A że zaczyna się sezon jagodowo-grzybowy, to sporo osób udaje się na spacery – wyjaśnia w rozmowie z nami lek. wet. Joanna Ligór-Tkacz, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bolesławcu.

 Dodaje, że w promieniu 10 km od gospodarstwa nie ma żadnych chlewni, więc przynajmniej w tym przypadku nie będzie konieczności wybicia zdrowych świń. Ligór-Tkacz zaznacza także, że gospodarstwo w Parowie właściwie spełniało warunki bioasekuracji.

- To dość zaskakujące, że wirus pojawił się akurat tam, w tak dobrze zabezpieczonym gospodarstwie – wyjaśnia lekarz.

ASF w natarciu

Ognisko w Parowej to pierwsze ognisko w powiecie bolesławickim i trzecie na Dolnym Śląsku w tym roku.

Z danych Inspekcji Weterynaryjnej wynika, że od początku roku stwierdzono w Polsce 25 ognisk ASF u świń w 10 województwach oraz 1840 ognisk ASF u dzików w 9 województwach. 

10 mln zł na 25 ognisk

Warto dodać, że koszty zwalczania tych 25 ognisk wynoszą ok. 10 mln zł, z czego na odszkodowania przypadnie ok. 4,3 mln zł.

Jak ochronić świnie przed ASF?

W celu ograniczania ryzyka zakażenia świń wirusem ASF, Inspekcja weterynaryjna przypomina, by ściśle przestrzegać zasad bioasekuracji i"

 • nie kupować świń nieoznakowanych i bez świadectwa weterynaryjnego
 • nie skarmiać zwierząt paszą niewiadomego pochodzenia ani produktami (w tym resztkami, zlewkami) pochodzenia zwierzęcego;
 • unikać kontaktu z padłymi świniami (lub dzikami)
 • zabezpieczyć budynki, w których są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych;
 • utrzymywać świnie w budynkach, w których nie są jednocześnie utrzymywane inne zwierzęta gospodarskie kopytne;
 • zabezpieczać budynki inwentarskie, magazyny pasz oraz miejsca przechowywania ściółki przed dostępem zwierząt dzikich (w tym gryzoni);
 • zrezygnować z udziału w polowaniach;
 • nie wnosić do gospodarstw części dzików;
 • zachowywać podstawowe zasady higieny:
 • zastosować maty dezynfekcyjne na wjazdach i wyjazdach do gospodarstw i przed wejściami do budynków inwentarskich;
 • uniemożliwić osobom postronnym wchodzenie do budynków, w których utrzymywane są świnie.

 Kamila SzałajPicture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)